Budownictwo

Develia zwiększa skalę

Popyt na mieszkania jest tak wysoki, że deweloper planuje przyspieszyć uruchamianie projektów.
Foto: materiały prasowe

Ogólnopolski deweloper w I kwartale br. przekazał klientom 393 mieszkania, o 6,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Przychody skurczyły się o nieco ponad 1 proc., do 155 mln zł. Wyraźnie różnił się miks wydanych lokali, bo marża brutto ze sprzedaży skurczyła się z niezwykle wysokiego poziomu 37,6 proc. do 26,2 proc.

Deweloper w ostatnich latach przyzwyczaił inwestorów do rentowności ponad 30 proc. – udało się to i w ubiegłym (31,3 proc.), choć w III kwartale marża runęła do 15,1 proc., by w ostatnim kwartale wrócić do 32,2 proc.

W I kwartale spółka zaliczyła wysoką sprzedaż, znajdując nabywców na 580 mieszkań, o 87 proc. więcej niż rok wcześniej.

Strategia Develii zakłada systematyczną sprzedaż nieruchomości komercyjnych. W I kwartale br. z najmu grupa zanotowała 21,9 mln zł przychodów, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży skurczył się o 14 proc., do prawie 12 mln zł.

Skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 48 mln zł wobec 127 mln zł rok wcześniej, jednak wtedy zysk z przeszacowania wartości nieruchomości sięgnął ponad 66 mln zł, a w tym 8 mln zł. Czysty zarobek grupy sięgnął 34,6 mln zł (8 gr na akcję) wobec 63 mln zł rok wcześniej.

- Sprzedaż osiągnięta w I kwartale pozwala z optymizmem patrzeć na realizację celu na cały rok na poziomie 1750-1850 lokali. Kolejne miesiące potwierdzają pozytywną tendencję na rynku mieszkaniowym, sytuacja ekonomiczno-gospodarcza, w tym niskie stopy procentowe, sprzyjają rozwojowi branży deweloperskiej, dlatego intensywnie pracujemy nad poszerzeniem oferty – skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. W I kwartale do oferty weszło 560 lokali, z uwagi na duży popyt deweloper planuje przyspieszyć ze wprowadzaniem do oferty kolejnych projektów. W I kwartale deweloper powiększył bank ziemi o tereny umożliwiające budowę 700 lokali, a w maju pozyskał 150 mln zł z emisji obligacji.

Jeśli chodzi o część komercyjną, Develia m.in. pozyskała nowych najemców w kompleksie biurowym Wola Retro w Warszawie i komercjalizacja sięga 71 proc., co pozwala myśleć o sprzedaży nieruchomości na przełomie tego i przyszłego roku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.