REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Idzie spowolnienie, kursy odrabiają straty

Według szacunków firmy Colliers International w I kwartale br. inwestorzy ulokowali w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej około 3,7 mld euro, czyli o 68 proc. więcej niż rok wcześniej.
Foto: Bloomberg

Najwięcej pieniędzy z tej kwoty tradycyjnie popłynęło do Polski – to 48 proc., a więc blisko 1,8 mld euro. Na drugim miejscu znalazły się Czechy z 39-proc. udziałem (1,44 mld euro), reszta przypadła na Słowację, Rumunię, Węgry i Bułgarię.

Analitycy spodziewają się, że w II i III kwartale transakcji będzie mniej z uwagi na m.in. wstrzymanie lotów i zamknięcie granic. W efekcie strony transakcji nie mogą się spotkać, kupujący nie mogą zobaczyć nieruchomości. Skala spadku trudna jest do oszacowania, bo zależy od tego, jaka będzie skala przełożenia pandemii na gospodarki. Co prawda kupujący wciąż mają apetyt i dużo gotówki do ulokowania, ale na razie panuje nastrój wyczekiwania na rozwój sytuacji. Z kolei właściciele i zarządcy oceniają i analizują ryzyko. Wielu z nich ma bowiem poczucie pominięcia, jeśli chodzi o rządowe pakiety pomocowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA