Budownictwo

Emisyjność budynków długo będzie problemem

Brak odpowiednich zachęt, regulacji, świadomości, a w wielu przypadkach także tanich rozwiązań mocno ograniczają ekologiczne inwestycje zarówno w istniejące obiekty kubaturowe, jak i mające powstać.

Zdecydowanie największy wpływ na stosowanie rozwiązań proekologicznych da możliwość refundacji kosztów realizacji lub zakupu mieszkań przyjaznych środowisku.

Foto: Elxeneize/AdobeStock

W Polsce budynki odpowiadają za ok. 38 proc. emisji gazów cieplarnianych – wynika z danych WWF. Mniej uciążliwa pod tym względem jest energetyka (34 proc. emisji), transport (15 proc.) oraz rolnictwo i leśnictwo (8 proc.). W budownictwie szczególnie namacalny jest problem zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania węgla i innych paliw stałych w domowych kotłach i piecach. Do tego dochodzi niski standard energetyczny większości obiektów, co powoduje, że zużycie energii jest o wiele wyższe, niż gdyby przeprowadzono w nich głęboką termomodernizację. W tym kontekście niezmiernie ważnym zadaniem jest wdrożenie innowacyjnych technologii pozwalających spełnić kryteria zerowej emisji budynków i przystosowania krajowego budownictwa do zmian klimatycznych.

Decyduje cena

Naturalną rolę do odegrania w zmniejszeniu emisyjności budynków wydają się mieć firmy budowlane. Te zresztą obserwują wzrost zainteresowania obiektami niskoemisyjnymi, m.in. wielorodzinnymi, co po części jest konsekwencją nowych regulacji zaostrzających warunki techniczne, które weszły w życie z końcem ubiegłego roku. – Kolejnym powodem jest też możliwość udokumentowania znacznie niższych kosztów użytkowania mieszkań w przyszłości. Dotyczy to całego rynku budowlanego, niezależnie od technologii – mówi Roman Jakubowski, członek zarządu Unihouse, firmy zależnej od Unibepu działającej na rynkach budowlanych krajów skandynawskich, Niemiec i Polski. Jego zdaniem biurowce, galerie handlowe, a także osiedla mieszkaniowe coraz częściej będą budowane zgodnie z nowymi wymogami dotyczącymi energooszczędności, gdyż coraz częściej wymagają tego końcowi klienci. Unihouse oferuje na rynku budynki drewniane, które dzięki stosowanym rozwiązaniom i dobrej izolacji termicznej spełniają liczne wymogi odbiorców. Na razie popyt na nie jest jednak daleki od oczekiwań. – Zdecydowanie największy wpływ na stosowanie rozwiązań proekologicznych da możliwość refundacji kosztów realizacji czy zakupu mieszkań przyjaznych środowisku. Tego typu dofinansowanie praktykowane jest szczególnie w krajach skandynawskich oraz na rynku niemieckim – sięga niemal 25 proc. wartości inwestycji – twierdzi Jakubowski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.