Biura maklerskie

Kłopotliwe rejestry akcjonariuszy

Odejście od papierowej formy dokumentów akcji i ich pełna dematerializacja okazała się nie lada wyzwaniem dla spółek niepublicznych. Wiele z nich do tej pory nie wywiązało się z ciążących na nich obowiązków.
Foto: Adobestock

Niepubliczne spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne do 30 września miały czas, aby wybrać firmy, które będą dla nich prowadziły rejestr akcjonariuszy. Jak jednak wskazują brokerzy, którzy mogą prowadzić rejestry, wiele spółek do tej pory nie wywiązało się ze swoich obowiązków. To niejedyne problemy.

Brak rejestrów

Według maklerów realny rynek związany z dematerializacją to około 9,5 tys. firm. Bartosz Krzesiak, dyrektor w DM Navigator, wskazuje, że nawet kilka tysięcy z nich nie wybrało pośrednika, który będzie dla nich prowadził rejestr akcjonariuszy. Brokerzy niechętnie dzielą się informacjami, ilu klientów udało im się pozyskać. Wiadomo, że DM Navigator podpisał ponad 1,6 tys. umów na prowadzenie rejestrów. Prawie 400 umów zdobył Michael/Strom DM. Mniej niż 200 klientów zdobył z kolei NWAI DM.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.