Biura maklerskie

Brokerzy kupują analizy

Analizy przygotowywane przez domy maklerskie dotyczące wyłącznie polskiego rynku przestają wystarczać TFI i OFE. Inwestorzy instytucjonalni coraz chętniej sięgają po opracowania dotyczące rynków zagranicznych.
Foto: Adobestock

Aby sprostać temu wyzwaniu, krajowi brokerzy posiłkują się wsparciem zagranicznych podmiotów. Nie tylko już więc sami tworzą analizy, ale także kupują je od zagranicznych instytucji, a następnie odsprzedają je TFI i OFE.

Schemat ten funkcjonuje m.in. w BM PKO BP. – Od lat powtarzam, że biznes maklerski to nie jest biznes technologii i dostępu do rynku, tylko przede wszystkim wiedzy. Taką wiedzę chcemy klientom oferować. W obszarach, gdzie nie mamy odpowiednich zasobów czy też doświadczenia, chcemy korzystać z zasobów zagranicznych partnerów biznesowych. Widzimy zapotrzebowanie polskich klientów na analizy z zagranicznych rynków – mówi Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP. W ostatnim czasie biuro nawiązało współpracę z firmą Warburg, która dostarcza analiz dotyczących rynku niemieckiego. BM PKO BP współpracuje również z Banka Akros, które zapewnia analizy dotyczące rynku włoskiego, oraz z firmą Rosenblatt, która z kolei dostarcza opracowań z rynku amerykańskiego. – Jest to pełna paleta produktów na spółki z tych krajów: daily, notki oraz rekomendacje i dostęp do konferencji (obecnie wirtualnych). Jest to na pewno wartość dodana w oczach wielu krajowych klientów instytucjonalnych – podkreśla Artur Iwański, który w BM PKO BP odpowiada m.in. za dział analiz.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.