Pepco raczej nie przyciągnie nowych osób na rynek

Trwająca oferta publiczna nie spowoduje dynamicznego przyrostu liczby rachunków maklerskich. Skorzystają z niej głównie osoby, które mają już doświadczenie giełdowe.

Publikacja: 12.05.2021 05:20

Pepco raczej nie przyciągnie nowych osób na rynek

Foto: materiały prasowe

Kolejny miesiąc i ponowny wzrost liczby rachunków inwestycyjnych. Tak od marca ubiegłego roku wygląda maklerska rzeczywistość. Co prawda tempo poprawy nie jest już tak imponujące jak jeszcze kilka miesięcy temu, ale i tak branża nie ma powodów do narzekań.

Kłopotliwe dane

Z najnowszych danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że w kwietniu w skali całego rynku przybyło prawie 7,9 tys. rachunków maklerskich. Wzrost zaliczyły praktycznie wszystkie czołowe firmy obsługujące inwestorów indywidualnych. Liderem pod tym względem okazało się BM mBanku, któremu przybyło 3,5 tys. kont. W BM ING Banku Śląskim wzrost wyniósł prawie 1,8 tys. W DM BOŚ liczba rachunków zwiększyła się o prawie 900 sztuk. Dobre wyniki zanotowały też takie biura jak Santander BM (628 nowych kont) czy BM PKO BP (prawie 600 nowych rachunków).

Łącznie na koniec ubiegłego miesiąca pośrednicy prowadzili prawie 1,34 mln kont. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że liczba aktywnych rachunków jest zapewne mniejsza, bo z danych KDPW nie wynika, na ilu kontach są jakieś aktywa i są przeprowadzane transakcje. Ale jest też druga strona medalu. Statystyki KDPW nie obejmują bowiem m.in. klientów, którzy handlują akcjami za pośrednictwem X-Trade Brokers, firmy, która masowo pozyskuje klientów. W całym I kwartale przybyło jej ponad 67 tys. nowych klientów, jednak nie wiadomo, ilu z nich pochodzi z Polski i ilu faktycznie handluje akcjami na GPW. Wkrótce to może się zmienić.

– XTB jest jednym z największych polskich domów maklerskich o ugruntowanej pozycji w Polsce i na 12 zagranicznych rynkach. Obecnie nie jesteśmy członkiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, gdyż korzystamy z usług brokera zdalnego, dlatego liczba rachunków maklerskich prowadzonych przez XTB nie jest widoczna w comiesięcznym zestawieniu KDPW. Pracujemy nad zmianą naszego statusu członkostwa w GPW i KDPW, stąd obecna sytuacja jest przejściowa – zapowiada Jakub Paturalski, dyrektor polskiego oddziału XTB.

IPO magnesem?

Kwietniowe dane KDPW pokazały jednak, że dynamika przyrostu nowych rachunków znowu nieco spadła. Miesiąc wcześniej, czyli w marcu, na rynku przybyło prawie 9 tys. kont. Wcześniej przyrost przekraczał nawet 10 tys., a w najgorętszym okresie nawet 20 tys. Teraz o powtórce nie może być mowy. Z jednej strony mamy do czynienia z mniejszą zmiennością notowań, co nie kusi nowych graczy, a z drugiej rynek nieco się nasycił.

GG Parkiet

Oczywiście nie można zapominać o szansach na wzrost rynku. Wśród nich są choćby ujemne realne stopy procentowe, które skłaniają do szukania alternatyw w stosunku do bardzo nisko oprocentowanych depozytów bankowych. Są też oferty publiczne, jak np. trwająca oferta Pepco. Brokerzy spodziewają się, że przyciągnie ona inwestorów indywidualnych, ale wskazują jednocześnie, że raczej będą to osoby, które już mają rachunek inwestycyjny, a nie te, które chcą przy tej okazji postawić pierwsze kroki na giełdzie.

– Widzimy zainteresowanie obecnych klientów ofertą Pepco, chociaż nie jest ono aż tak duże jak w przypadku Allegro. Jeśli chodzi o nowych klientów, to raczej mówimy o pojedynczych przypadkach otwierania konta z myślą właśnie o tej ofercie – mówi przedstawiciel jednego z biur maklerskich. Już zresztą przy wspomnianej ofercie akcji Allegro było widać, że nie jest to główny wabik na klientów.

Trzeba też podkreślić, że największy popyt na akcje inwestorzy indywidualni zgłaszają dopiero w ostatnim dniu przyjmowania zapisów. A te kończą się w czwartek.

Brokerzy | Kolejny dom maklerski idzie do banku

Z trendem się nie dyskutuje – brzmi jedna z rynkowych zasad. Stosuje się do niej branża maklerska. Kolejny dom maklerski ma bowiem zostać włączony w struktury banku. Drogę tę przebyło ostatnio BM Pekao. Wcześniej podobny los spotkał BM ING Banku Śląskiego, BM Santander oraz BM mBanku. Teraz czas na Millennium DM.

– Decyzja o połączeniu Banku Millennium i domu maklerskiego podyktowana jest dążeniem do zwiększenia jakości i kompleksowości oferty usług maklerskich kierowanej zarówno do klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Dzięki integracji bank zaoferuje klientom spójną ofertę usług finansowych z obszaru bankowego i maklerskiego świadczonych w jednej instytucji – wskazuje Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

Oczywiście integracja usług maklerskich z bankowymi ma też drugą stronę. Jest to choćby redukcja kosztów związanych z likwidacją obszarów i stanowisk, które będą się powielać w nowej strukturze. Millennium DM nie będzie zapewne ostatnią firmą, która trafi do banku. W trakcie zmian jest także DM Banku Handlowego. PRT

Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?