Banki

Getin Holding dokapitalizuje Idea Bank

Główny akcjonariusz objął 12,5 mln akcji nowej emisji i dokapitalizował Idea Bank kwotą 25 mln zł.

Idea Bank podpisał z Getin Holding umowę objęcia akcji serii O, wyemitowanych i zaoferowanych w trybie subskrypcji prywatnej. Chodzi o 12,5 mln akcji po cenie emisyjnej 2 zł, czyli mający problemy kapitałowe bank pozyska z tego łącznie 25 mln zł.

Getin Holding jest głównym akcjonariuszem Idea Banku, ma 54,4 proc. jego akcji. Kolejne 10 proc. ma Getin Noble Bank a 9,8 proc. Leszek Czarnecki. Bank ten ma spore problemy kapitałowe. Na koniec września miał tylko 165 mln zł kapitału własnego, luka kapitałowa szacowana jest na 1 mld zł.

W październiku akcjonariusze Idea Banku zdecydowali o emisji 12,5-50 mln akcji serii O z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy w całości prawa poboru. Akcje miały zostać zaoferowane do objęcia spółkom Getin Holding oraz LC Corp B.V.

Niebawem dojdzie prawdopodobnie do kolejnej emisji. Parę dni temu zarząd Idea Banku zaproponował, aby akcjonariusze 16 marca 2021 r. zdecydowali o emisji w trybie subskrypcji prywatnej od 35 do 100 mln akcji serii P po cenie 2 zł za sztukę, co mogłoby przynieść bankowi 70-200 mln zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.