Banki

BZ WBK dzięki przejęciu zrówna się z Pekao

Konsolidacja Deutsche Banku Polska pozwoli trzeciemu graczowi na doścignięcie wicelidera polskiego rynku. Transakcja jest oceniana pozytywnie.

– Podstawą naszej strategii jest wzrost organiczny, ale jeżeli będą się pojawiały atrakcyjne okazje do akwizycji, będziemy im się przyglądać – mówi Michał Gajewski, prezes BZ WBK.

Foto: Archiwum

BZ WBK kupi wydzieloną część Deutsche Banku Polska, w skład której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking oraz DB Securities (nie obejmuje za to kredytów walutowych oraz bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej). Cena za przejęcie to 1,29 mld zł, z których 20 proc. będzie płatne w gotówce, a 80 proc. w formie akcji nowej emisji BZ WBK (skierowanej do DB AG, będą stanowić 2,7 proc. w podwyższonym kapitale banku).

Atrakcyjne parametry

Rynek zareagował pozytywnie. Kurs BZ WBK w czwartek rósł nawet o 5,4 proc., do 388,2 zł. – Wszystkie parametry transakcji są korzystne dla BZ WBK, a może nawet lepsze od oczekiwań, jak na przykład cena. Pozytywna reakcja rynku więc nie dziwi, przejęcie dość szybko powinno zwiększyć zysk na akcję. Poprawi też zdolność BZ WBK do wypłaty dywidendy dzięki zmniejszeniu udziału hipotek walutowych w portfelu – komentuje Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.