Grzegorz Sygnowski. Satysfakcja z banku. Co klienci biorą pod uwagę oceniając banki

Gościem Dariusza Wieczorka w programie Prosto z Parkietu był Grzegorz Sygnowski z firmy ARC Rynek i Opinia, która badała satysfakcję klientów z banku.

Aktualizacja: 07.12.2017 16:09 Publikacja: 07.12.2017 15:57

Grzegorz Sygnowski z firmy ARC Rynek i Opinia

Grzegorz Sygnowski z firmy ARC Rynek i Opinia

Foto: parkiet.com

ARC Rynek i Opinia właśnie zakończyła badanie „Monitor satysfakcji klientów detalicznych banków". Jakie są jego cele?

Uruchomiliśmy je już w ubiegłym roku a ich głównym celem jest monitorowanie zadowolenia klientów ze swoich banków. Są na rynku podobne badania, ale w nich głównie badają standardy, które same wyznaczają, to badania, w których badacze podają się za klientów i w ten sposób oceniają jakość. My robimy to inaczej – przyjęliśmy perspektywę rzeczywistych klientów banków i zrealizowaliśmy duże ilościowe badanie docierając do rzeczywistych klientów 14 największych banków w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 250 osób z każdego banku, czyli łącznie 3500 respondentów.

Co klienci oceniali?

Satysfakcja z banku, w którym ma się główne konto nie jest czymś abstrakcyjnym i składa się na nią wiele czynników, takich jak wizyty w oddziałach, infolinie, opłaty i prowizje, oraz tzw. inne punkty styku jak bankowość internetowa, mobilna, strona internetowa, produkty i parametry oferowane przez banki. To wszystko składa się na ogólną satysfakcję z banków.

Kto wygrał ogólny ranking?

Różnice w ocenie nie są duże, w skali 0-100 pkt różnica między najlepszym a najgorszym bankiem wynosi tylko 10 pkt. Średnia ocen poprawiła się w ciągu roku – ranking satysfakcji poprawił się o 1 pkt, do 79 pkt. W czołówce nastąpiły zmiany – rok temu ING Bank Śląski był pierwszy, ale teraz spadł poza podium, co wynikało z tego, że został nieco gorzej oceniony, a inne banki lepiej. Obecnie liderem rankingu jest Bank Millennium, który otrzymał 83 pkt i nie dość, że zajmuje czołowe miejsce w głównym rankingu, to jeszcze prowadzi w większości lub jest w czołówce wielu subrankingów. Miejsce na podium zajęli jeszcze drugi Raiffeisen Polbank z 82 pkt, a trzy banki zajęły ex-eaquo trzecie miejsce – Citi Handlowy, Euro Bank i Getin Noble Bank, które osiągnęły 81 pkt.

Które banki zanotowały największe wzrosty w rankingu a które spadki?

Realizujemy nasze badanie cyklicznie i w podobnej formule w każdym roku, co pozwala nam porównywać wyniki i śledzić zmiany. Są dwa-trzy przypadki spektakularnych wzlotów i pogorszenia. Pozytywnym przykładem jest Euro Bank, który poprawił się w ogólnym rankingu satysfakcji o 4 pkt., oraz Raiffeisen Polbank, który mimo że czeka na zmianę właściciela, wychodzi w rankingu obronną ręką i widać dużą pracę w tym banku wykonaną. Przykładem instytucji, która w przeszłości notowała słabe wyniki a teraz poprawiła się, jest Getin Noble Bank. Spory progres wykonał też BGŻ BNP Paribas, który w poprzedniej edycji właściwie zamykał stawkę pod każdym względem, teraz wyprzeda co najmniej kilka banków. Najwięcej za to stracił Alior Bank, któremu ubyło 5 pkt., a w poprzednich edycjach badania zajmował w niektórych rankingach nawet czołowe pozycje. Aliorowi największe „straty" odnotowano w odniesieniu do punktu styku, a zwłaszcza oddziałów – klienci krytyczniej ocenili swoje doświadczenie z wizyt.

Bankowość internetowa i mobilna zdobywają coraz większą popularność, a placówek bankowych ubywa. Czy wizyta w oddziałach jest dla klientów jeszcze istotna?

Okazuje się, że jest. To ciekawy badawczo wątek i podeszliśmy do niego z dużą uwagą chcąc zidentyfikować czynniki decydujące o ocenie banku. Okazało się, że wizyta w oddziale, mimo redukcji sieci, to właśnie osobista wizyta w placówce ma największą wagę w ogólnej ocenie banku. Warto też wspomnieć o bankowości internetowej, która będzie się rozwijać. Dlatego przewagę konkurencyjną zdobywać będą te banki, które będą potrafiły słuchać klientów i spełniać ich oczekiwania pod względem nowoczesnych kanałów kontaktu i dotarcia do klienta. W rankingu punktów styku najlepiej wypadli ING Bank Śląski (88 pkt), Euro Bank, Getin Noble Bank i mBank (po 87 pkt), Millennium i Citi Handlowy zajęli kolejne miejsca (po 86 pkt).

Za usługi bankowe musimy płacić. Kto wygrywa w rankingu opłat i prowizji?

Obok tzw. punktów styku to właśnie ocena opłat i prowizji jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na ogólną satysfakcję z banków. Liderem jest ten sam bank, który wygrał cały ranking, czyli Millennium. W poprzedniej edycji był drugi w obu tych zestawienia. Na podium w zakresie opłat i prowizji znaleźli się jeszcze Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank oraz Euro Bank.

Ranking opłat wskazuje, w których bankach klienci uznają koszty bankowania za adekwatne do jakości usług?

Tak. Wiemy, że na rynku, zwłaszcza w ostatnich kilkunastu miesiącach, opłaty i prowizje były przez banki podnoszone, zwłaszcza po wprowadzeniu kosztownego dla banków podatku od aktywów. Już w ubiegłorocznej edycji naszego badania widać było, że oceny klientów z tego powodu były niższe. Wydaje się, że teraz banki widząc co się dzieje, zaczęły nieco zmieniać swoją strategię. I o ile nie znoszą opłat, to starają się dać klientom możliwość obejścia opłat np. wprowadzając progi wartości transakcji czy wypłat z bankomatów, powyżej których nie ma standardowych opłat. Te banki, które widzą potrzeby takich zmian, zyskują w ocenie.

Podsumowując – jak zmienia się zadowolenie klientów z polskich banków?

Są zadowoleni, ale oczywiście w przypadku niektórych banków pojawia się całkiem sporo głosów krytycznych. Ale rzadko są to głosy „abstrakcyjne", dzięki naszemu badaniu klienci pokazują konkretne problemy w różnych obszarach, a nie tylko miejsca w rankingu. Dzięki wsłuchiwaniu się w głos klientów uzyskujemy jakościowe dane, które banki mogą wykorzystać do poprawy jakości swoich usług.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa