Banki

Konsolidacja sektora będzie trwać, ale niekoniecznie przez transakcje

Skala w bankowości wciąż ma znaczenie i większym podmiotom jest łatwiej, ale fuzje to nie zawsze najlepszy sposób na rozwój: są kosztowne, czasochłonne, ryzykowne i nie dają gwarancji sukcesu.
Bank Foto: AdobeStock

W ubiegłym roku, w szczycie pandemicznej zawieruchy, pojawiały się opinie, że dojdzie do kolejnej fali konsolidacji polskiego sektora bankowego. Wszak stopy procentowe były niemal zerowe, co uderzało w wynik odsetkowy i rentowność, rosły rezerwy kredytowe z powodu recesji, a podatek bankowy pozostawał wysoki i obciążał zyskowność. Jednocześnie wyceny banków spadły do najniższych poziomów od połowy 2009 r. i wskaźnik ceny do wartości księgowej indeksu WIG-banki obniżył się w okolice 0,35 (mogło to pozwolić na wykazanie zysku z „okazyjnej", czyli niższej od wartości księgowej, ceny kupna).

Nie warto interesować się małym kąskiem?

Do żadnej transakcji jednak nie doszło. Ostatnią fuzją w Polsce było przejęcie w 2019 r. Euro Banku przez Millennium. Wprawdzie była jeszcze jedna próba – Commerzbank wystawił jesienią 2019 r. na sprzedaż cały posiadany przez siebie pakiet 70 proc. akcji mBanku – ale nie powiodła się głównie z powodu pandemii i w lutym 2020 r. Niemcy odstąpili od próby sprzedaży (ofertę według nieoficjalnych informacji zdążył złożyć Pekao). Od tego czasu, mimo że warunki funkcjonowania banków pogorszyły się i ich rentowność mocno spadła, zapanowała flauta na rynku bankowych fuzji. Wyjątkiem jest Citi Handlowy, którego biznes detaliczny został wiosną tego roku wystawiony na sprzedaż, ale jego skala jest mała (ma tylko 7 mld zł aktywów) i jednocześnie jest to element większej transakcji: Amerykanie chcą wyjść z 12 innych rynków detalicznych na świecie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.