Banki

Będą sowite dywidendy z banków?

Rekordowe lub bliskie rekordów mogą być tegoroczne zyski tych kredytodawców, którzy są zdolni do podziału się nimi z akcjonariuszami. Sprawdzamy, która spółka może zaoferować najwięcej.
Adobestock

Zbliżamy się do tego okresu w roku, w którym Komisja Nadzoru Finansowego tradycyjnie publikuje politykę dywidendową banków na nowy rok. Tym razem może to nastąpić na początku grudnia. Załóżmy, że jej główne założenia będą podobne jak tegoroczne i spróbujmy oszacować, ile pieniędzy może trafić do akcjonariuszy banków z GPW w przyszłym roku.

Wielkie tegoroczne zyski...

Pierwsza zmienna, czyli wysokość zysków za 2021 r., skrywa coraz mniej niewiadomych. Biorąc pod uwagę zarobek pięciu dywidendowych banków po trzech kwartałach i zakładając, że ostatnie trzy miesiące roku będą co najmniej tak samo udane jak III kwartał (co jest realistycznym założeniem w przypadku większości tych spółek), to w całym roku ich zysk netto może wynieść aż 11,4 mld zł. W tym gronie uwzględniliśmy PKO BP (ma szansę na ponad 4,9 mld zł zysku netto), ING Bank Śląski (2,3 mld zł), Pekao (2,1 mld zł), Santander Bank Polska (1,46 mld zł) i Citi Handlowy (0,65 mld zł). Istotna jest tylko niepewność dotycząca zysku Santandera ze względu na hipoteki frankowe – nie wiadomo, jak dużą rezerwę bank na ten cel uwzględni w IV kwartale (po dziewięciu miesiącach ma ponad 900 mln zł zysku netto, z czego w samym tylko III kwartale zarobił prawie 550 mln zł). Założyliśmy, że dywidend w przyszłym roku nie wypłacą BNP Paribas Bank Polska z powodu wciąż budowanych wskaźników kapitałowych i nominalnie niemałego portfela frankowego oraz mBank i Millennium ze względu na duży portfel kredytów tego typu (poza tym ten ostatni zanotuje w tym roku głęboką stratę z powodu rezerw na te kredyty). O dywidendzie nie ma mowy w Getin Noble Banku (straty i niedobór kapitału).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.