REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kolejny duży wzrost zysku Aliora

Jeden z najmłodszych polskich banków opublikuje w środę wyniki za III kwartał. Według prognoz bardzo mocno zwiększył dochody, co jest głównie zasługą przejęcia BPH.
Foto: Bloomberg

Z zebranych przez „Parkiet" prognoz wynika, że w III kwartale 2017 r. Alior wypracował 153 mln zł zysku netto, czyli aż o 76 proc. więcej niż rok temu i o 53 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. rozbieżność prognoz jest duża – w przedziale 131-172 mln zł. Alior kolejny raz może poszczycić się największym w sektorze tempem wzrostu zysku, mimo że tym razem konkurencja poprzeczkę zawiesiła wysoko (zyski banków które do tej pory podały wyniki urosły rok do roku o 13-35 proc.).

Bardzo duże wzrosty

Tak wysokie tempo poprawy zysku Aliora wynika z przejęcia podstawowej części Banku BPH (jest konsolidowany od listopada ubiegłego roku). Ale spory udział ma także szybki organiczny wzrost bilansu Aliora. Te dwa czynniki powodują, że mocno urosły podstawowe dochody. Według prognoz wynik odsetkowy urósł o 48 proc. rok do roku i 1 proc. wobec poprzedniego kwartału, do 729 mln zł (inne banki notowały ponad 10-proc. poprawę). Wynik z opłat i prowizji wyniósł 119 mln zł, czyli spadł o 57 proc. rok do roku i 1 proc. w ciągu kwartału.

Sprawdź pigułę informacyjną Alior Banku

Marża odsetkowa netto według analityków była stabilna, podobna jak w poprzednim kwartale. Portfel kredytów wzrósł w ciągu roku dzięki konsolidacji BPH o 42 proc. ale już „tylko" 2 proc. w ciągu kwartału (wcześniej kwartalny przyrost sięgał nawet 4 proc.). Saldo depozytów urosło w podobnym tempie jak kredytów.

Koszty fuzji doskwierają

Alior prowadzi od kilku miesięcy skomplikowany proces łączenia z BPH, co rodzi dodatkowe koszty. Według prognoz łączne koszty działania Aliora wyniosły 502 mln zł, czyli o 57 proc. więcej niż rok temu i tylko nieznacznie, o 1 proc., więcej niż w poprzednim kwartale (ale wtedy dodatkowo bank zaksięgował 21 mln zł kosztów z programu menedżerskiego). Rozbieżności są spore w prognozach ze względu na niewiadomą wysokość kosztów fuzji.

Podyskutuj o spółce na forum parkiet.com

Wynik z aktualizacji odpisów zdaniem analityków wyniósł 195 mln zł, czyli aż o 2 proc. mniej niż rok temu i o 24 proc. niż w poprzednim kwartale (rozbieżności w prognozach są bardzo duże, mieszczą się w przedziale 155-217 mln zł). Różnice mogą wynikać stąd, że analitycy uwzględnili w różnym stopniu wpływ sprzedanego portfela kredytów nieregularnych.

Dobre wyniki banków

Rezultaty za III kwartał przedstawili już BZ WBK (zgodnie z prognozami), mBank (lekko ponad prognozy), Idea (poniżej prognoz) i Millennium oraz ING Bank Śląski (oba nieznacznie powyżej oczekiwań). Kolejny jest Pekao, przedstawi raport w środę, 8 listopada. Dzień później wyniki oprócz Aliora poda też BGŻ BNP Paribas. PKO BP ujawni wyniki w poniedziałek, 13 listopada, a BOŚ, Getin Noble oraz Holding zrobią to 15 listopada.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA