Banki

Banki poinformują o sprawach sądowych

Na razie się nie zanosi, aby banki wyszły z propozycją ugód dla frankowiczów, by uniknąć fali pozwów sądowych po korzystnym dla klientów wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z początku października. – Nie znamy takich propozycji, ale nie należy ich wykluczać. Banki same sygnalizują, że są gotowe do pewnych działań i rozmów – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Sugeruje, że korzystne mogłoby być wprowadzenie dodatkowych mechanizmów w znowelizowanej latem ustawie o wsparciu kredytobiorców. Szczegółów jednak nie przedstawia. W poniedziałek Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium, poinformował, że banki prowadzą z UOKiK rozmowy dotyczące możliwych rozwiązań dla frankowiczów.

ZBP, który wcześniej szacował koszty dla sektora wynikające z wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych na 60 mld zł, przedstawi najwcześniej w grudniu nowe szacunki tych kosztów. – Będą oparte na rzetelnej, pogłębionej analizie wyroku TSUE –  mówi Pietraszkiewicz. Dodaje, że później wraz z ocenami kwartalnymi czy półrocznymi ZBP będzie aktualizował te szacunki, ponieważ sprawa dotyczy głównie banków giełdowych, więc będą one musiały na bieżąco raportować, jak zmienia się sytuacja.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.