Banki

Sprzedaż mieszkań za gotówkę znów rekordowa

Prawie 11 mld zł wydali gotówką w I półroczu Polacy tylko na nowe mieszkania i tylko w siedmiu największych miastach. To najwyższa wartość w historii.
Foto: Adobestock

To wartość zakupów gotówkowych i to bez wkładu własnego do kredytów (ten wyniósł w I półroczu łącznie prawie 2,3 mld zł). Chodzi o zakupy na rynku pierwotnym w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Łodzi. W samym II kwartale gotówkowe zakupy wyniosły 5 mld zł w porównaniu do 5,9 mld zł w I kwartale – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W całym I półroczu transakcje mieszkaniowe na rynku pierwotnym w siedmiu miastach były warte 20 mld zł w porównaniu do 12,3 mld zł rok temu. Szacunkowy udział zakupów mieszkań za gotówkę (uwzględniający wkład własny) wyniósł 62 proc. w II kwartale i 70 proc. w I kwartale.

Foto: materiały prasowe

- Jednym z powodów tak wysokich wyników jest niskie oprocentowanie bankowych depozytów. To powoduje, że więcej osób jest skłonnych do inwestowania w nieruchomości. Na ich wynajmie można zarobić nawet kilkadziesiąt razy więcej niż na lokacie. Do tego historia pokazuje, że mieszkania potrafią uchronić kapitał przed destrukcyjnym działaniem inflacji. To między innymi dlatego nieruchomości postrzegane są jako bezpieczna przystań dla kapitału – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Foto: materiały prasowe

- W ostatnim czasie mieszkania zdrożały i to wyraźnie. W efekcie owszem prawdą jest, że I półrocze było rekordowe pod względem kwoty gotówki wydanej na zakup nowych mieszkań przez Polaków, ale za to liczba kupionych w ten sposób lokali nie jest już rekordowa. Przez sześć miesięcy na siedmiu badanych rynkach w ręce nabywców gotówkowych trafiło około 21,4 tys. mieszkań. To o ponad 2 tys. mniej niż dotychczasowy półroczny rekord – dodaje.

Wysokiemu popytowi generowanemu przez kupujących za gotówkę i tych korzystających ze wsparcia kredytu hipotecznego towarzyszy ponadto jeszcze jedno potężne źródło kupujących. Chodzi tu o inwestorów instytucjonalnych, czyli najczęściej zagraniczne fundusze inwestycyjne kupujące mieszkania na wynajem w Polsce. - Ich aktywność została przez JLL oszacowana w pierwszym półroczu na równowartość około 2,6 mld zł. To kilkanaście procent wartości wszystkich mieszkań sprzedanych w tym czasie na 7 największych rynkach. Jeśli do tego dodamy fakt, że fundusze starają się kupować mieszkania z dyskontem, a ponadto nie wszystkie transakcje są podawane do publicznej wiadomości, to można szacować, że zakupy realizowane przez fundusze odpowiadają za co najmniej 15-20 proc. transakcji zawieranych w biurach sprzedaży deweloperów – szacuje Turek.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.