Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła BGŻ BNP Paribas utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka związanego z hipotekami walutowymi na poziomie 0,36 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego (TCR). Dotychczas było to 0,62 pkt proc. W przypadku wskaźnika kapitału Tier I bufor ma wynosić 0,27 pkt proc., czyli również istotnie zmalał, bo wynosił 0,47 pkt proc.

Co to oznacza dla BGŻ BNP Paribas? Decyzja KNF obowiązuje natychmiast, więc zmniejszyły się wymagane przez nadzór współczynniki wypłacalności tego banku i wynoszą teraz 11,40 proc. dla Tier I i 13,49 dla TCR (wcześniej było to odpowiednio 11,58 proc. i 13,73 proc.). Ulga kapitałowa nie jest więc bardzo duża, ale dla banków – i tak obłożonych wysokimi wymogami w tym zakresie – lepsza jest redukcja niż dalszy wzrost (tym bardziej, że z początkiem roku wzrośnie do 2,5 proc. bufor zabezpieczający z 1,875 proc. obecnie). W wartościach nominalnych „oszczędność" kapitałowa banku dzięki decyzji KNF nie są duże – w przypadku kapitału Tier I wynosi ona 100 mln zł.

BGŻ BNP Paribas na początku roku nie spełniał wymogów kapitałowych KNF i dla banku ważniejsze jest to, że w lipcu zakończył emisję akcji serii J i K, która przyniosła mu 800 mln zł brutto nowego kapitału. Dzięki temu i przeznaczeniu zysku z 2017 r. (prawie 300 mln zł) na kapitał rezerwowy spełniał na koniec czerwca z nadwyżką wymogi KNF (współczynnik Tier I wynosił 12,2 proc. a TCR 15,2 proc.).