NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych

Narodowy Bank Polski zanotował rekordową stratę w 2023 roku. Sięgnęła aż 20,8 mld zł – wynika z opublikowanego przez bank centralny sprawozdania finansowego.

Publikacja: 24.04.2024 09:47

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Narodowy Bank Polski podał w środę, 24 kwietnia, w opublikowanym sprawozdaniu finansowym, ile wyniosła jego strata za 2023 roku. Padł absolutny rekord – strata za ubiegły rok wyniosła ponad 20,8 mld zł.

NBP z rekordową stratą w 2023 roku

„Wynik finansowy NBP za 2023 r. był ujemny (strata) i wyniósł -20 mld 800 mln 024 tys. zł (za 2022 r. strata w wysokości -16 mld 943 mln 670,7 tys. zł). Ujemny wynik finansowy za rok obrotowy podlega akumulacji w pozycji Strata z lat ubiegłych” – czytamy w sprawozdaniu NBP.

Bank centralny poinformował, że niepokryta strata z lat ubiegłych sięgnęła 27 mld 401 mln 680,0 tys. zł.

O tym, jak wielka będzie dziura w finansach NBP spekulowano od miesięcy. Pod koniec lutego 2024 roku media informowały nieoficjalnie, powołując się na źródła powiązane z bankiem centralnym, że strata może wynieść około 20,6 mln zł. Prawdziwe wyniki okazały się więc jeszcze gorsze od przewidywań.

Rekordową stratę NBP skomentowali już politycy koalicji rządzącej, krytykując kierującego od 2016 roku bankiem centralnym Adama Glapińskiego.

„Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP. Jastrząb nie podołał. Chyba, że według jego logiki: jak spada, to rośnie? Czyli strata to zysk?” – napisała na portalu X Anna Sobolak, posłanka PO.

NBP
Banki
Czy WIRON na pewno zastąpi WIBOR?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Banki
Nest Bank chce konkurować z największymi bankami
Banki
Spłacone kredyty frankowe: bomba z opóźnionym zapłonem dla banków
Banki
Co trzeba naprawić w bankach państwowych
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Banki
Miotła w Alior Banku. Artur Chołody pokieruje pracami zarządu
Banki
Mirosław Czekaj, BGK: Nasza rola w rozwoju polskiej gospodarki może być większa