Rekordowo wysokie dywidendy banków

Nieco ponad 21 mld zł trafi w tym roku do akcjonariuszy banków. Co najmniej 37 proc. tej kwoty popłynie do zagranicznych właścicieli, a tylko 15 proc. – do Skarbu Państwa.

Publikacja: 10.04.2024 06:00

Rekordowo wysokie dywidendy banków

Foto: Adobestock

Po latach posuchy posiadacze akcji banków w końcu mogą liczyć na porządne zyski ze swoich inwestycji. Siedmiu z dziewięciu dużych kredytodawców notowanych na GPW już zapowiedziało wypłatę dużej dywidendy w tym roku, a część ma już na to zgodę KNF. I co ważniejsze, mają to być zwykle kwoty rekordowe wysokie, zarówno pod względem nominalnym, jak w przeliczeniu na akcję.

Banki mogą się dzielić

Z analizy „Parkietu” wynika, że łącznie będzie to co najmniej 21,3 mld zł z zysku za 2023 r. oraz zatrzymanego zysku z lat poprzednich. Dla porównania w 2023 r. banki wypłaciły łącznie ok. 5 mld zł.

– Wysokim dywidendom sprzyja kilka czynników – komentuje Kamil Stolarski, menedżer zespołu analiz giełdowych w Santander BM. – Po pierwsze to otoczenie gospodarcze, w którym wysokie stopy procentowe pomagają wypracowywać w sektorze wysokie cykliczne zyski (za 2023 r. było to niemal 28 mld zł), a jednocześnie nie powodują nadmiernego ryzyka kredytowego.

– Do tego akcja kredytowa w zasadzie stoi w miejscu, więc banki nie muszą kumulować kapitału – dodaje Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Kto wypłaci najwięcej

Wyraźnie mniej ostre jest też podejście regulatora. O ile w poprzednich latach KNF stawiała bardzo restrykcyjne wymogi, czy to w związku z pandemią, wojną, czy ryzykiem prawnym kredytów w CHF, o tyle w 2024 r. zwykle godzi się na wypłatę maksymalnego dopuszczalnego poziomu dywidendy (zwykle to 75 proc. zysku za poprzedni rok), a także na uwolnienie zysków wcześniej odłożonych na półkę.

Wśród siedmiu analizowanych przez nas spółek największą kwotę wypłat zapowiedział Bank Pekao – to nieco ponad 5 mld zł (w 2023 r. było to 1,4 mld zł). Sporo na ten cel przeznaczy też Santander BP – 4,6 mld zł, czy ING BSK – 4,3 mld zł.

W przypadku lidera rynku PKO BP ma to być co najmniej 4,8 mld zł, przy czym 1,6 mld zł to już wypłacona zaliczka dywidendowa.

Kto najwięcej zyska

Nieco inaczej wygląda to zestawienie pod kątem wartości dywidendy na akcję. Tu listę otwiera Santander BP – 44,6 zł na papier. Druga pozycja to ING BSK – aż 33,4 zł na akcję, podczas gdy w ostatnich pięciu latach najwięcej było to 5,3 zł. Sporo też zarobią posiadacze papierów Pekao – 19,2 zł na akcję (dotychczas najlepszy wynik to 6,6 zł).

Warto też dodać, że do grona wypłacających dywidendy dołączył w końcu Alior Bank.

Czytaj więcej

Portfel dywidendowy kwiecień 2024 r.: 22 dywidendowe tuzy do portfela na obecny kwartał

Z naszej analizy wynika również, że około połowy bankowych dywidend, czyli 11,1 mld zł, popłynie do akcjonariuszy większościowych. Przy czym niemal 7,9 mld zł trafi do zagranicznych właścicieli naszych banków, czyli ok. 37 proc. całości. A ok. 3,2 mld zł, czyli ok. 15,2 proc. całości – do Skarbu Państwa (bezpośrednio lub pośrednio przez spółki kontrolowane przez SP).

Akcjonariusze, czyli kto

Tak duża przewaga zagranicznych właścicieli banków nad własnością państwa może nieco dziwić. Ale jak wyjaśniają eksperci, wynika to ze struktury akcjonariatu. Przykładowo holenderska grupa ING Bank N.V. ma aż 75 proc. udziałów w ING Banku Śląskim, a międzynarodowa grupa Citibank Europe – 75 proc. udziałów w Banku Handlowym. Za to w PKO BP jego największy właściciel – Skarb Państwa – ma jedynie 29,4 proc. akcji.

Czytaj więcej

Sezon dywidend na GPW nabiera tempa. Spółki hojnie podzielą się zyskiem

Idąc dalej, ok. 2,2 mld zł dywidend trafi do inwestorów instytucjonalnych, którzy mają więcej niż 5 proc. akcji (głównie OFE i TFI), czyli 10,4 proc. całości, a do pozostałych akcjonariuszy – 7,9 mld zł, czyli 37 proc.

Wśród pozostałych (mających mniej niż 5 proc. akcji) akcjonariuszy dużą grupę stanowią fundusze inwestycyjne i emerytalne, także te pochodzące z zagranicy. Pewną część otrzymają inwestorzy indywidualni, choć trudno dokładnie określić, ilu ich jest.

Banki
Miotła w Alior Banku. Artur Chołody pokieruje pracami zarządu
Banki
Mirosław Czekaj, BGK: Nasza rola w rozwoju polskiej gospodarki może być większa
Banki
Idą zmiany w Aliorze. Kto zajmie fotel prezesa?
Banki
BNP Paribas BP chce wrócić do gry
Banki
BNP Paribas BP pozytywnie zaskoczył wynikami
Banki
Wakacje kredytowe trafiły do TK. Grozi nam chaos prawny?