Banki

PKO BP: Startują wyczekiwane ugody z frankowiczami

PKO Bank Polski w poniedziałek rozpoczął przyjmowanie wniosków frankowiczów chcących zawrzeć ugodę na zasadach zaproponowanych w grudniu 2020 r. przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego.
Foto: Adobestock

Bank zapewnia, że są one dostępne nie tylko dla klientów, którzy już pozwali bank (na koniec czerwca było ich prawie 9 tys.), ale dla szerokiej grupy tych, którzy nie prowadzą sporu sądowego.

PKO BP, który na koniec ub.r. miał hipoteki frankowe warte 20,7 mld zł (8,7 proc. jego portfela kredytów brutto), od kwietnia ma zgodę akcjonariuszy na przeprowadzenie powszechnego programu ugód. Wtedy utworzono specjalny fundusz wart 6,7 mld zł, który ma pokryć straty wynikające z objęcia ugodami niemal całego portfela w CHF (przez to w 2020 r. bank zanotował 2,56 mld zł straty netto zamiast 2,65 mld zł podanego wstępnie zysku). Zatem pod względem finansowym start porozumień z frankowiczami nie powinien mieć wpływu na jego tegoroczne rezultaty.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.