REKLAMA
REKLAMA

Banki

UOKiK zdopinguje do zwrotów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwszą decyzję w sprawie opłat pobranych przez banki i firmy pożyczkowe przy wcześniejszej spłacie kredytów. Może to mieć duże znaczenie, bo umożliwi klientom łatwiejsze uzyskanie zwrotu tych opłat.

Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Foto: materiały prasowe

W połowie września Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, zgodnie z którym klienci spłacający przed czasem kredyt konsumencki powinni otrzymać proporcjonalny zwrot kosztów początkowych, np. opłat administracyjnych, przygotowawczych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. Dotychczas pożyczkodawcy byli nieugięci i twardo stali na stanowisku, że jakikolwiek zwrot tych jednorazowych opłat początkowych jest nieuzasadniony.

Decyzja UOKiK dotyczy firmy pożyczkowej Aasa. Urząd nakazał jej, aby natychmiast przestała obciążać opłatą przygotowawczą w pełnej wysokości klientów, którzy przed czasem spłacili kredyt. Zobowiązał firmę do usunięcia skutków kwestionowanej praktyki w postaci zwrotu tym konsumentom, którzy złożą reklamację, nienależnie pobranej części opłat. Aasa ma zawiadomić o decyzji UOKiK wszystkich klientów, którzy po 16 maja 2016 r. przed terminem spłacili pożyczkę (wtedy urząd wydał swoją interpretację). W piśmie lub drogą elektroniczną firma musi ich poinformować, że mogą złożyć reklamację. Jeśli kredytodawca z własnej inicjatywy nie rozliczy się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, powinien złożyć reklamację, powołując się na interpretację UOKiK i rzecznika finansowego oraz ostatni wyrok TSUE. W razie jej odrzucenia może się zwrócić o pomoc do rzecznika finansowego lub pójść do sądu. Nie oznacza to, że klienci, którzy spłacili pożyczki wcześniej niż przed 16 maja 2016 r., są bez szans. W ich przypadku jednak odzyskanie pieniędzy może zabrać więcej czasu i konieczne może być pójście do sądu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA