REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kosztowny wyrok TSUE. Straty sektora bankowego mogą wynieść nawet 4 mld zł

Kolejny kosztowny dla instytucji wyrok europejskiego Trybunału.
W sprawie opłat interweniowali rzecznik finansowy, którym kieruje Aleksandra Wiktorow, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rzecznik Praw Obywatelskich
Archiwum

Najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów konsumenckich oznacza, że banki może czekać kolejny cios wynikający z roszczeń klientów. Będzie on jednak wyraźnie mniej dotkliwy niż ten, który może być konsekwencją oczekiwanego wyroku TSUE w sprawie hipotek walutowych.

Trybunał wydał wyrok, zgodnie z którym klienci spłacający przed czasem kredyt konsumencki powinni otrzymać proporcjonalny zwrot kosztów początkowych, np. opłat administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. Dotychczas banki były nieugięte i twardo stały na stanowisku, że jakikolwiek zwrot tych jednorazowych opłat początkowych jest nieuzasadniony.

Potencjalne koszty dla banków i firm pożyczkowych trudno precyzyjnie oszacować, bo nie wiemy, ile dokładnie osób spłaciło wcześniej swoje kredyty konsumenckie, w ilu przypadkach dokonano nieprawidłowego rozliczenia oraz jakie było oprocentowanie (poza tym oferta banków zmieniała się w czasie). Szacowany koszt dla banków tylko z powodu kredytów konsumenckich w zależności od przyjętych założeń waha się od 1 mld do 4 mld zł. Dla porównania roczny zysk netto sektora to około 15 mld zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA