Banki

Aion Bank zaczyna działalność w Polsce

Internetowy bank wymyślony przez Wojciecha Sobieraja, współtwórcy Aliora, zaczyna oferować usługi bankowe w formie abonamentu.
Foto: materiały prasowe

Aion - nowy bank Wojciecha Sobieraja

Foto: materiały prasowe

Aion, mający belgijską licencję bankową i wspierany kapitałowo przez fundusz fundusz private equity Warburg Pincus, wystartował w Europie pod koniec lutego 2020 r. Bank działa w modelu abonamentowym, udostępnia klientom aplikację mobilną i nie ma tradycyjnych oddziałów. Teraz rozpoczyna działalność w Polsce.

- Dzisiejszy konsument poszukuje wartościowych usług finansowych, a nie kolejnej, tradycyjnej instytucji bankowej. Stąd pomysł na Aion Bank, z którego może skorzystać każdy kto chce mieć w pełni cyfrowy dostęp do bankowości, z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie. Dotyczy to również osób, które posiadają główne konto w tradycyjnym banku ale nadal szukają wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych, platformy do globalnych inwestycji, szybkich z najkorzystniejszych na rynku przewalutowań – mówi Karol Sadaj, szef Aiona w Polsce. Zapewnia, że bank nie będzie pobierał prowizji ani nie będzie ukrytych opłat czy ograniczeń.

Aion, którego technologia oparta jest Vodeno Cloud Platform, na daje do wyboru trzy plany cyfrowej bankowości, które – jak zapewnia bank - są oparte na jasnych zasadach, bez skomplikowanych zapisów w regulaminie czy ograniczeń. Pierwszy z nich, dostępny tylko dla Polaków, to darmowy plan Light, który daje nielimitowany i bezpłatny dostęp do codziennej bankowości, bez wymogów dotyczących np. minimalnej aktywności na koncie i ukrytych kosztów. Plan Smart będzie kosztować 30 zł na miesiąc i udostępni m.in. dostęp bez opłat do globalnych inwestycji czy wypłaty z bankomatów na całym świecie oraz fizyczną kartę debetową. Pakiet All-Inclusive kosztować będzie 50 zł miesięcznie i przyniesie dostęp do wyżej oprocentowanych kont oszczędnościowych oraz do pakietu usług MoneyMax (to pakiet usług, pomagających optymalizować wydatki i zyskać realne oszczędności na płaceniu rachunków).

Bank będzie oferował konta oszczędnościowe w złotych i euro, w zależności od planu abonamentowego klienci mogą liczyć na 1-1,5 proc. oprocentowania w złotych oraz na 0,5-1 proc. w euro z miesięczną kapitalizacją, brakiem górnego limitu kwot oraz z możliwością wpłat i wypłat w dowolnym momencie. Twórcy banku są przekonani, że zaoferowanie tak wysokich stawek w dobie najniższych stóp procentowych w historii spowoduje wzrost zainteresowania usługami banku wśród osób, które cenią bezpieczeństwo i stabilny wzrost swoich depozytów.

Twórcy Aiona zaproponowali własne rozwiązanie w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie inwestycjami wśród Polaków w dobie niskich stóp procentowych, to platforma inwestycyjna dostępna w aplikacji mobilnej. Korzystając ze wsparcia sztucznej inteligencji i rozwiązań fintechowych bank chce upowszechnić dostęp do globalnych inwestycji. - Każdy użytkownik, na podstawie wstępnej ankiety profilu inwestorskiego, otrzyma dostęp do platformy Aion Globalne Inwestycje z dopasowanym, indywidualnym poziomem ryzyka. Jest to bezpieczne rozwiązanie, tym bardziej, że nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat za kupno, sprzedaż czy zarządzanie. Naszym jedynym źródłem przychodu jest stała, comiesięczna opłata – dodaje Sadaj.

Bank będzie oferować też wymianę walut, w tym narzędzia do szybkich transakcji walutowych, które są dostępne bez limitów w ramach abonamentu. Cyfrowe i fizyczne karty umożliwiają płatności w dowolnej walucie po kursie międzybankowym, czyli bez spreadów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.