REKLAMA
REKLAMA

Banki

Poprawka zaboli banki hipoteczne

Przenoszenie kredytów mieszkaniowych może stać się kosztowne i czasochłonne.
Foto: Adobestock

Posłowie Klubu Kukiz'15 zaproponowali, aby w nowelizacji ustawy – Prawo bankowe przywrócić poprzednie brzmienie ustawy, sprzed marca tego roku, dotyczące zapisów o uzyskaniu przez bank zgody właściciela nieruchomości na przeniesienie wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie. Sprawa była głośna, bo frankowicze błędnie interpretowali ją jako odebranie klientom prawa do sprzeciwu, w razie gdyby bank przenosił wierzytelność do innego podmiotu.

Zdaniem ekspertów przyjęcie propozycji Klubu Poselskiego Kukiz'15 spowodowałoby jeszcze większą niepewność prawną niż przed marcową zmianą. – Pojawiłoby się znowu zamieszanie dotyczące tego, jak należy interpretować przepisy. Dotychczasowe prawo, to sprzed marcowej nowelizacji, pozostawiało pewne pole do interpretacji, czy banki potrzebują zgody dłużnika do przeniesienia hipoteki w trybie przewidzianym w prawie bankowym. Biorąc pod uwagę skalę, najczęściej dotyczyło to wpisu nowego wierzyciela hipotecznego przy przenoszeniu portfeli kredytów mieszkaniowych z banku uniwersalnego do należącego do niego banku hipotecznego – wyjaśnia adw. Małgorzata Chruściak z kancelarii EY Law. Podkreśla, że omawiany przepis nie daje bankom żadnych specjalnych uprawnień w stosunku do innych wierzycieli. To jedynie techniczny zapis pozwalający bankom na uniknięcie konieczności poświadczania notarialnego dokumentów przy przenoszeniu wierzytelności. Nie ma więc żadnego związku ze sprawą kredytów frankowych i ewentualną ich sprzedażą firmom windykacyjnym.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA