Banki

mBank: Klienci wracają do spłat po wakacjach

– Sytuacja w tej chwili nie jest najgorsza. Wygląda na to, że klienci korzystający z wakacji kredytowych działali zapobiegawczo i powrót do dyscypliny płatniczej wydaje się realny. Nie przesądzam, ale takie są pierwsze wnioski – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku, wskazując, że spłacalność kredytów po zakończeniu pierwszych zawieszeń spłaty rat jest dość dobra.

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku, zaznacza, że więcej o jakości spłat będzie wiadomo pod koniec III kwartału.

Foto: materiały prasowe

Wakacjami kredytowymi banku objęte były należności od klientów indywidualnych warte blisko 6,3 mld zł. Do tej pory wygasły moratoria dla portfela tych klientów warte około 900 mln zł.

mBank ma za sobą kolejny bardzo słaby okres. W II kwartale miał tylko 87 mln zł zysku netto, to podobny wynik jak w I kwartale i o prawie 80 proc. mniej niż rok temu. To jeden z niewielu banków, które nie poprawiły zysku wobec I kwartału, który w sektorze były mocno obciążony składkami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Powodem słabego rezultatu mBanku były kolejne duże rezerwy. Ta na hipoteki frankowe wyniosła 189 mln zł w porównaniu z 13 mln zł w I kwartale i 293 mln zł w IV kwartale 2019 r. – Rezerwa w minionym kwartale była bardzo wysoka. Uważamy, że nie jest ukształtowana żadna linia orzecznicza i wydaje się, że minie jeszcze jakiś czas, zanim się ukształtuje. Póki co działamy w oparciu na pewnych założeniach – mówi Stypułkowski, nie odpowiadając wprost, czy w kolejnych kwartałach należy oczekiwać następnych dużych rezerw frankowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.