Banki

Pekao: PZU chce dywidendy

PZU, największy akcjonariusz mający 20 proc. akcji Pekao, złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad piątkowego walnego zgromadzenia. Proponuje uchwały dotyczące warunkowej dywidendy.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Propozycja PZU jest uzależniona od stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego polityki dywidendowej banków, które zostanie przedstawione przez KNF prawdopodobnie pod koniec lipca i uwzględni ocenę sektora po pierwszym półroczu. PZU proponuje, żeby w przypadku, gdy KNF zezwoli, by do 75 proc. zysku banku mogłoby być przeznaczone na wypłatę dywidendy, Pekao wypłaciło 843 mln zł, co dawałoby 3,21 zł na akcję. Przy obecnym kursie akcji (97,3 zł) oznaczałoby 3,3 proc. stopy dywidendy. To najbardziej optymistyczny wariant, ale całkiem realny, bo Pekao ma dużą nadwyżkę kapitałów, jest rentowny, ma niewiele hipotek frankowych i dodatkowo w dużym stopniu portfel ten jest objęty rezerwami na szykowane ugody. Gdyby KNF dopuściła wypłatę do 50 proc. zysku za 2020 r., PZU proponuje wypłatę 562 mln zł dywidendy, czyli 2,14 zł na akcję (2,2 proc. stopy dywidendy). Gdyby do akcjonariuszy miało trafić 25 proc. zysku, dywidenda miałaby wynieść 281 mln zł, czyli 1,07 zł na walor (1,1 proc. stopy dywidendy). Sprawa ma wyjaśnić się do 2 września. W przypadku zgody nadzoru na tegoroczny podział zysku dniem dywidendy Pekao byłby 10 września, a jej wypłata nastąpiłaby 29 września.

W projektach uchwał na walne zgromadzenie, zwołane w połowie maja, zarząd Pekao rekomendował, aby 1,13 mld zł zysku netto z 2020 r. podzielić w następujący sposób: 284 mln zł (25 proc.) przeznaczyć na kapitał rezerwowy, pozostałe 843 mln zł (75 proc.) pozostawić niepodzielone. Argumentował to zakazem wypłaty dywidend przez banki wprowadzonym przez KNF w marcu 2020 r. i przedłużonym na pierwsze półrocze 2021 r. Mr

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.