Banki

Hipoteki mają wielkie wzięcie

W maju popyt na kredyty mieszkaniowe urósł rok do roku aż o 92 proc. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. To kolejny z rzędu miesiąc, gdy popyt rok do roku na kredyty mieszkaniowe jest prawie dwa razy większy: w kwietniu urósł aż o 94 proc., co przełożyło się na rekordowo wysoką kwotę wnioskowanych kredytów.
Foto: Adobestock

W maju wnioskujących o hipoteki było 47,6 tys., nieco mniej niż w kwietniu, gdy było ich 50,9 tys. Rok do roku majowa liczba wnioskujących była o 66 proc. wyższa (rekordowy był tegoroczny marzec, gdy złożono aż 56,1 tys. wniosków). Średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła 320,9 tys. zł, to o 15,3 proc. więcej niż rok temu. To odzwierciedlenie drożejących mieszkań i zakupów większych nieruchomości. Wzrost cen lokali może być dodatkowo stymulowany rosnącymi kosztami materiałów, surowców i pracy. Przy silnym popycie deweloperzy mogą być w stanie podnosić ceny. Do tego dochodzą niemal zerowe stopy procentowe i nie tylko duża zdolność kredytowa klientów, ale i brak alternatyw inwestycyjnych w obliczu przyśpieszającej inflacji. – To wpływa na jeszcze wyższe zainteresowanie nieruchomościami jako aktywami inwestycyjnymi, powodując duży popyt, co przy ograniczonej podaży przekłada się na wzrost cen – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Popyt na lokale ma kilka źródeł. – Pierwsze to nabywcy indywidualni, którzy planują zakup na własne potrzeby, drugie to inwestorzy indywidualni nabywający w celu wynajmu lub nastawieni na wzrost cen. Trzecia grupa to duzi inwestorzy instytucjonalni kupujący w celach inwestycyjnych – dodaje prof. Rogowski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.