REKLAMA
REKLAMA

Banki

Prawie milion wniosków o wakacje kredytowe

Przez ostatnie dwa tygodnie nastąpił spadek dynamiki składania nowych wniosków przez klientów indywidualnych i firmy: w tym czasie przybyło ich około 50 tys. – informuje Związek Banków Polskich.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Całkowita liczba wniosków konsumentów złożonych o odroczenie spłaty rat kredytowych od początku akcji prowadzonej przez banki do 14 maja wyniosła 855,4 tys., co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do stanu na koniec kwietnia (wnioski przyjmowane są od około 20 marca). Wskaźnik wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86 proc.

Także dane dotyczące liczby wniosków składanych przez przedsiębiorców pokazują, że doszło do spadku dynamiki i stabilizacją. Wg stanu na połowę maja banki przyjęły 109, 2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie (86,5 proc.).

- Mniejsza dynamika składania wniosków przez przedsiębiorców ma zapewne związek z uruchamianiem nowych programów pomocowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju a także wprowadzanie innych form wsparcia oraz podaniem do wiadomości publicznej harmonogramu „odmrażania" gospodarki – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Dla porównania tylko w ciągu pierwszego miesiąca złożono ponad 633 tysiące wniosków, z których rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich (czyli ok. 86 proc.).

Liczba reklamacji złożonych od połowy marca wynosi – 9,34 tys. w ciągu ostatnich dwóch tygodni wpłynęło ich 1,73 tys. Reklamacje stanowią niecały 1 proc. liczby wszystkich złożonych wniosków.

ZBP po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami instytucji państwowych (NBP, UKNF, MF) zadeklarował 16 marca, że banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych klientom indywidualnym. Banki udzielały także pomocy przedsiębiorcom, w postaci kredytu obrotowego, którzy mieli na koniec 2019 r. zdolność kredytową i zostali dotknięci skutkami koronawirusa. Banki nie pobierają opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Składane wnioski są rozpatrywane w trybie uproszczonym, ze względów sanitarnych w sposób zdalny, najczęściej przy użyciu najnowszych technologii.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA