Banki

mBank z nowym właścicielem?

BNP Paribas mógłby zanotować skokowy awans.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ostatnie doniesienia mogą wskazywać, że znowu wraca temat sprzedaży Commerzbanku, do którego należy mBank, czwarty gracz na polskim rynku. Nowy nabywca jest poszukiwany dla części biznesu niemieckiego banku dotyczącej rynków kapitałowego i surowcowego, na którą chętni podobno są Goldman Sachs i Societe Generale. Bez niej Commerzbank byłby łatwiejszy do przejęcia.

Foto: GG Parkiet

Największym akcjonariuszem Commerzbanku jest od 2009 r. niemieckie państwo. Wprawdzie dla nowego rządu wyjścia z akcjonariatu podobno na razie nie jest priorytetem, ale szansą jest porozumienie z nowym rządem francuskim, co wpisywałoby się w niemiecko-francuską chęć zacieśniania integracji europejskiej. Faworytem do przejęcia ma być BNP Paribas, drugi co do wielkości bank w Europie. W ubiegłym roku rzecznik prezydenta Emmanuela Macrona pozytywnie zareagował na taki pomysł.

– Przejęcia nie były uwzględnione w naszym planie rozwoju, ale nic nie jest wykluczone – mówił parę dni temu Lutz Diederichs, prezes BNP Paribas w Niemczech, w rozmowie z niemieckimi mediami.

Z naszych informacji wynika, że rozmowy w sprawie przejęcia Commerzbanku były na bardzo wczesnym etapie i nie należy się spodziewać rychłego rozstrzygnięcia.

Gdyby BNP Paribas przejął Commerzbank, zostałby drugim graczem w Polsce. Wtedy kontrolowałby nie tylko BGŻ BNP Paribas, szóstego gracza na rynku, który dzięki przejęciu Raiffeisen Polbanku umocni się na tej pozycji i zwiększy bilans do 113 mld zł, ale też mBank, czwarty co do wielkości bank z aktywami rzędu 131 mld zł. Zatem łącznie francuska grupa kontrolowałaby w Polsce blisko 250 mld zł aktywów bankowych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.