REKLAMA
REKLAMA

Banki

Getin Noble Bank: czy jest inne wyjście niż fuzja?

Vestor DM obniżył rekomendację dla banku Leszka Czarneckiego. Wprawdzie najgorsze spółka już prawdopodobnie przeżyła, ale wciąż sporo przed nią ryzyk.
Foto: AFP

Analitycy Vestor DM w raporcie z 3 kwietnia obniżyli rekomendację dla Getin Noble Banku do "neutralnie" z kupuj". Cenę docelową akcji banku Leszka Czarneckiego obniżyli do 0,7 zł z 0,76 zł. Rekomendacja została wydana przy cenie 0,69 zł za akcję, dziś rano kurs spada o 2 proc., do 0,68 zł. Zwracają uwagę, że od początku roku do momentu wydania raportu Getin Noble zyskał aż 91 proc. bijąc indeks WIG-banki aż o 85 pkt proc. (duże odbicie było spowodowane ogromną przeceną po kryzysie wywołanej aferą KNF w listopadzie). Dodają że o ile prawdopodobnie bank przetrwał najtrudniejszy moment spowodowany nagłym odpływem depozytów, a pożyczka płynnościowa od NBP (4,8 mld zł) została spłacona, to stoi przed nim w dalszym ciągu szereg wyzwań oraz znaczących czynników ryzyka. Oczekują, że presja na wynik odsetkowy znajdzie odzwierciedlenie w bardzo słabych wynikach za IV kwartał 2018 r. (oczekują 52 mln zł straty netto), a także wpłynie na wyniki w kolejnych kwartałach (w całym 2019 zakładają 24 mln zł zysku netto, wcześniej oczekiwali ponad 100 mln zł zysku).

Vestor ocenia, że połączenie z Idea Bankiem wydaje się nieuniknione i zapowiedziane oczekiwane synergie na poziomie 180 mln zł rocznie poczynając od roku 2021 i koszty integracji na poziomie 220 mln zł brutto wydają się rozsądne. Jednak to obniżenie kosztów finansowania będzie kluczowym determinantem dla długoterminowej poprawy wyników.

Czy jest jakiś inny możliwy scenariusz? Z powodu potencjalnych synergii w kosztach finansowania kuszące mogłoby być przejęcie Getin Noble Banku przez inny duży bank w Polsce, ale zdaniem analityków taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. "W naszym scenariuszu bazowym zakładamy fuzję z Idea Bankiem połączoną z podwyższeniem kapitału (nowym inwestorem) jako jedyną drogę dla obu banków na stanie się konkurencyjnym i powrót do ścieżki wzrostu" – czytamy w raporcie.

Ten tekst jest skrótem rekomendacji Vestor DM, której autorem jest Michał Fidelus. Jej pierwsze rozpowszechnienie miało miejsce 3 kwietnia o godz. 7:45. W załączniku zamieszczamy pierwszą stronę raportu wraz z zastrzeżeniami prawnymi.

Załączniki

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA