REKLAMA
REKLAMA

Banki

Skokowy wzrost składek banków na Komisję Nadzoru Finansowego

Stawka opłat finansujących nadzór nad bankami zwiększyła się na ten rok o połowę. Z naszych szacunków wynika, że dziesięć największych banków z GPW zapłaci łącznie 130 mln zł, o 60 proc. więcej niż w 2018 r.
Foto: Fotolia

Zgodnie z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego obowiązująca banki stawka, służąca do określenia składek na UKNF, urosła w tym roku do 0,013225 proc., czyli o nieco ponad połowę wobec 2018 r. To kolejny wzrost regulacyjnych kosztów sektora bankowego.

Skąd tak duży wzrost?

Kredytodawcy są głównym płatnikiem składek na UKNF i już w poprzednich latach ten koszt rósł. Maksymalna stawka może wynosić 0,024 proc. podstawy, którą są aktywa (pod uwagę brana jest ich wartość na koniec roku poprzedzającego o dwa lata rok, za który jest należna wpłata). Koszty są zatem rozliczane proporcjonalnie do udziału danego banku w aktywach sektora bankowego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA