Banki

Alior Bank: Rentowność ma być wyższa niż sektora

W strategii na lata 2017–2020 zarząd Alior Banku zakłada utrzymanie marży odsetkowej na poziomie 4,5 proc., obniży wskaźnik kosztów do przychodów do 39 proc. z 49 proc., zmniejszenie kosztów ryzyka do 1,7 proc. z 1,9 proc. oraz zwiększenie zwrotu z kapitału (ROE) do co najmniej 14 proc. w 2020 r. z 8 proc. w 2016 r.
Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Poprawę ROE mają przynieść głównie efekty integracji z BPH (2 pp), nowa strategia wobec klientów (1,5 pp), zmniejszenie kosztów ryzyka i automatyzacja procesów (po 1 pp) oraz niższe koszty finansowania (0,5 pp). Zakładając, że Alior będzie odkładał przez cztery lata po 475 mln zł rocznie na kapitał, to przy 14-proc. ROE powinien wypracować w 2020 r. ponad 1,1 mld zł zysku netto. Średnia prognoz na 2017 r. zakłada 360 mln zł zysku. ROE sektora to teraz 7 proc., do 2020 r. może urosnąć do 10 proc.

Foto: GG Parkiet

– Pod koniec okresu obowiązywania obecnej strategii chcielibyśmy być na szóstym–siódmym miejscu pod względem wielkości aktywów w Polsce z udziałami w rynku na poziomie 7,5–8,5 proc. – mówi Wojciech Sobieraj, prezes Aliora. Wzrost taki bank zakłada przy rozwoju organicznym, utrzymaniu tych samych stawek oraz sposobu naliczania podatku od aktywów i podwyżce stóp procentowych w 2018 r. o 1 pkt proc. Alior wskazuje, że w jego przypadku podwyżka stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza ok. 80 mln zł więcej zysku netto.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.