Banki

Alior: Niższe odpisy warunkiem zysku

Alior może wyjść w tym roku na plus. Trudno jednak liczyć na wzrost przychodów, decydujące będą koszty.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Kurs akcji Aliora od 12 lutego zyskał maksymalnie prawie 48 proc. i dotarł do 25,2 zł. Dwie ostatnie sesje przyniosły przecenę, ale stopa zwrotu i tak jest imponująca i wynosi 40 proc.

Koszty ryzyka i działania

– Wzrostowi kursu akcji Aliora pomagał zwyżkujący WIG-banki, który jest mocno skorelowany z bankowymi indeksami zagranicznymi i rósł razem m.in. z Euro Stoxx Banks. Silniejsze zachowanie kredytodawców wynikało m.in. ze wzrostu rentowności obligacji i oczekiwań podwyżek stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki w Polsce o 50 pkt baz. w perspektywie półtora roku w porównaniu z cięciem stóp o 10 pkt baz., czyli do zera, oczekiwanych na początku roku. Alior jest najbardziej wrażliwy na zmiany stóp procentowych, a jego wycena była wcześniej mocno zdołowana, dlatego ostatnio był najmocniejszym bankiem na GPW. Częściowo kursowi mogło pomóc także wyciskanie krótkich pozycji na jego akcjach – mówi Maciej Marcinowski, analityk Trigona.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.