Banki

Bank Handlowy. Ten rok może być wyraźnie lepszy

Niższe odpisy głównym źródłem poprawy wyniku. Dywidenda będzie wysoka.

Handlowy nie podaje prognoz, ale prezes Sławomir Sikora liczy w tym roku na istotnie lepszy zysk netto niż w 2019 r.

Foto: materiały prasowe

Bank Handlowy o blisko 6 proc. przebił prognozy, notując 180 mln zł zysku netto w IV kwartale. To rezultat lepszy o 19 proc. niż rok wcześniej i aż o 60 proc. niż w III kwartale, gdy wyniki były obciążone wyjątkowo dużymi odpisami kredytowymi.

Tym razem ryzyko kredytowe okazało się źródłem pozytywnego zaskoczenia – rezerwy wyniosły tylko 12 mln zł i były aż o 58 proc. niższe od prognoz. Były takie same jak rok wcześniej, a wobec poprzedniego kwartału spadły o 87 proc. Główne linie przychodów były zgodne z oczekiwaniami: wynik z odsetek urósł o 6 proc. (do 296 mln zł), z opłat i prowizji o 1 proc. (do 136 mln zł), a wynik z działalności handlowej, który ma wyjątkowo duży udział w przychodach banku, zwiększył się o 18 proc. (do 116 mln zł). Koszty działania zgodnie z prognozami wyniosły 275 mln zł i lekko zmniejszyły się w porównaniu rok do roku i kwartał do kwartału.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.