W piątkowym „Parkiecie" pisaliśmy o tym, że GPW wciąż nie może ruszyć z projektem pożyczek papierów wartościowych. Jest to pochodna przedłużającego się procesu legislacyjnego. Aby bowiem pomysł GPW mógł być zrealizowany, banki powiernicze muszą uzyskać możliwość pożyczania papierów. Według obecnego stanu prawnego jest to natomiast niemożliwe.

Ministerstwo Finansów, które prowadzi projekt legislacyjny, odpowiedziało ostatecznie na nasze pytania w tym temacie. Zapewnia, że absolutnie nie odchodzi od realizacji tego pomysłu, szczególnie że o rozkręceniu rynku pożyczek mówi także Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego.

„Projekt przepisów w zakresie pożyczek papierów wartościowych został przedstawiony w ramach projektu ustawy o »zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku«, opublikowanego 20 lipca 2021 r. Do 10 sierpnia 2021 r. można było zgłaszać uwagi do tego projektu, a następnie odbyła się konferencja uzgodnieniowa. W ramach tego procesu otrzymaliśmy szereg uwag i sugestii, które są teraz przedmiotem prac w Ministerstwie" – przekonuje MF. Kiedy możliwe są kolejne działania? „Propozycję przepisów, w miarę możliwości uwzględniających zebrane uwagi, planujemy przedstawić w I kwartale bieżącego roku" – informuje resort.

Jak wynika ze strony Rządowego Centrum Legislacji, uwagi i propozycje zmian do projektu pojawiały się po wspomnianej konferencji uzgodnieniowej. Część instytucji swoje stanowiska przesyłała do MF w grudniu ub.r. Pożyczki papierów wartościowych to w zasadzie podstawa funkcjonowania krótkiej sprzedaży, czyli możliwości zarabiania na spadkach. Ta polega na sprzedaży papierów niebędących własnością inwestora. On sam przyjmuje natomiast na siebie zobowiązanie do ich dostarczenia w terminie rozliczenia transakcji. Najpopularniejszym sposobem na zapewnienie tej dostawy jest właśnie zaciągnięcie pożyczki w papierach.