Banki

2021 rok w bankach centralnych

Żaden z zachodnich banków centralnych nie dokona w tym roku podwyżki stóp procentowych. Przewiduje się, że Chiny, Indie, Rosja i Meksyk jeszcze bardziej obniżą swoje stopy. Tylko Argentyna i Nigeria je podniosą.
Foto: Bloomberg

Zakłada się, że bankierzy centralni będą chcieli zagwarantować, że ożywienie jest bezpieczne, zanim jeszcze zaczną rozważać zacieśnienie polityki. Ciągła niepewność co do ścieżki wirusa wraz z podwyższonym bezrobociem i słabą inflacją to główne powody oczekiwania. A nawet jeśli inflacja powróci w tym roku, banki centralne prawdopodobnie spróbują to sprawdzić. - Podczas Wielkiego Kryzysu Finansowego banki centralne były "jedynymi bankami w mieście". W czasie recesji Covid-19 są to akty wspierające dla ministerstw finansów dostarczających masowych bodźców fiskalnych i systemów opieki zdrowotnej dostarczających szczepionki. W przyszłości głównym wyzwaniem będzie wyjście z ekstremalnych bodźców bez zakłócania stabilności finansowej - mówi Tom Orlik, ekonomista Bloomberga.

Fed Rezerwa Federalna wkracza w 2021 r. z naciskiem na politykę monetarną, aby pomóc amerykańskiej gospodarce wyjść z pandemii koronawirusa - i nie spieszy się, aby zdjąć nogę z gazu. Nawet gdy przewodniczący Jerome Powell mówił, że dzięki szczepionkom, które powinny być szeroko dostępne do połowy roku, widzi „światło na końcu tunelu", podkreślił, że nie nastąpi pochopne wycofanie wsparcia. Urzędnicy zasygnalizowali, że utrzymają stopy procentowe na poziomie bliskim zera do co najmniej 2023 r. i obiecali, że będą kupować obligacje w miesięcznym tempie co najmniej 120 miliardów dolarów, dopóki nie zostanie osiągnięty „znaczący dalszy postęp" w kierunku maksymalnego zatrudnienia i 2 PROC. inflacji. „Jesteśmy zdeterminowani, aby korzystać z pełnego wachlarza naszych narzędzi, aby wspierać gospodarkę USA w osiąganiu naszych celów" - powiedział Powell w grudniu po tym, jak Fed wzmocnił swoje wytyczne dotyczące kupowania obligacji. „Będziemy nadal korzystać z naszych narzędzi, aby wspierać gospodarkę tak długo, jak będzie to trwało, aż praca zostanie wykonana dobrze i naprawdę. Nikt nie powinien w to wątpić ".

EBC W grudniu Europejski Bank Centralny zwiększył swój program awaryjnego skupu obligacji do 1,85 bln euro (2,3 bln USD) i przedłużył go do marca 2022 r. 500 miliardów euro zyskało szerokie poparcie w Radzie Prezesów tylko dlatego, że prezydent Christine Lagarde przyznała, że ??nie wszystko to kwotę konieczną do wydania. To, czy decydentom uda się zmniejszyć liczbę zakupów, będzie zależeć głównie od rozwoju pandemii. Podczas gdy rozpoczęcie szczepień poprawia perspektywy gospodarcze, rosnące infekcje i twarda blokada w Niemczech, największej gospodarce regionu, wpływają na krótkoterminowe perspektywy. Ekonomiści i inwestorzy również wypatrują sygnałów dotyczących wyniku trwającego przeglądu strategicznego EBC. Decydenci dyskutują o zmianie celu inflacyjnego banku centralnego oraz o tym, jak uwzględnić ryzyko klimatyczne, a wyniki są spodziewane po przerwie letniej.

NBP Polski bank centralny prawdopodobnie utrzyma swoją referencyjną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 PROC., ponieważ luzowanie ilościowe, a nie ujemne stopy procentowe, pozostaje preferowanym narzędziem ożywienia gospodarki. Bank obniżył główną stopę procentową o 140 punktów bazowych w okresie od marca do maja, a także rozpoczął bezterminowy zakup obligacji gwarantowanych przez rząd, aby pomóc w finansowaniu programów wsparcia dla przedsiębiorstw. Podczas gdy kwartalne odbicie PKB o 7,7 PROC. między lipcem a wrześniem pomogło zrównoważyć znaczną część załamania wynikającego z wiosennej blokady Covid-19, polska gospodarka pozostaje na drodze do najgorszego roku od upadku komunizmu trzy dekady temu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.