Były prezes Idea Banku zatrzymany. Wraz z nim 17 innych osób

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w poniedziałek 18 osób powiązanych z aferą spółki GetBack, w tym były zarząd Idea Banku. Wśród nich znalazł się były prezes Jarosław A.

Aktualizacja: 26.02.2019 08:49 Publikacja: 26.02.2019 08:48

Były prezes Idea Banku zatrzymany. Wraz z nim 17 innych osób

Foto: spółka

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek, 25 lutego łącznie 18 osób w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącej afery GetBacku

Wśród nich jest były prezes Idea Banku, Jarosław A. Funkcjonariusze CBA przeszukiwali wczoraj jego mieszkanie przez kilka godzin w celu zabezpieczenia dowodów.  

Zatrzymani są podejrzani o wprowadzanie w błąd klientów w procesie dystrybucji obligacji GetBacku. Jeszcze dziś mogą usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 

Czytaj także: Idea Bank nie zamierza zwiększyć rezerw na GetBack

Idea Bank wydał w tej sprawie komunikat, w którym pisze, że w lipcu ubiegłego roku „złożył do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu Idea Banku. W prowadzonym postępowaniu Bank uzyskał status pokrzywdzonego”. 

 Bank przekonuje, że od wielu miesięcy współpracuje z organami Prokuratury i pomaga im w prowadzeniu śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez swoich byłych pracowników i członków zarządu. Od kwietnia 2018 roku przeprowadził trzy postępowania audytowe w tej sprawie. W wyniku przeglądu, bank zwolnił pracowników, którzy złamali wewnętrzne przepisy i prawo oraz złożył 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez 12 osób.

Idea Bank szacuje, że szkody, jakie mógł ponieść w wyniku działań zatrzymanych osób, „przekraczają wiele milionów złotych”.

Komunikat Idea Bank S.A.

W nawiązaniu do informacji medialnych informujemy co następuje.

Bank w lipcu 2018 r. złożył do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu Idea Banku. W prowadzonym postępowaniu Bank uzyskał status pokrzywdzonego.

W dniu 25 lutego 2019 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie dokonała szeregu czynności w postaci: zatrzymań, przeszukań i zabezpieczenia dowodów, o co Bank wnosił w szeregu wniosków. Należy podkreślić, że Bank od wielu miesięcy współpracuje z organami Prokuratury i ustala działania swoich byłych pracowników i byłych członków zarządu, które mogą nosić znamiona przestępstw, w tym na szkodę Idea Bank S.A. Szkody, które mogły powstać w wyniku działań w/w osób, przekraczają wiele milionów złotych.

Bank podjął bardzo szerokie działania w celu pełnego wyjaśnienia okoliczności związanych z udziałem pracowników i współpracowników Banku w procesie dystrybucji obligacji GetBack. Od kwietnia 2018 r. przeprowadzono trzy postępowania audytowe dotyczące różnych aspektów tej sprawy.

W wyniku przeglądu kadr zakończono współpracę z osobami, które nie działały zgodnie z regulacjami wewnętrznymi i przepisami prawa. Do Prokuratury zostało skierowanych 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez 12 osób.

Podjęte działania potwierdzają pełne zaangażowanie Banku w wyjaśnienie tej sprawy. Obecne wydarzenia dotyczą zdarzeń o charakterze minionym oraz byłych współpracowników Idea Bank i nie mają związku z bieżącą działalnością operacyjną Banku.

 

Zarząd Idea Bank S.A.

Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa
Banki
Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Banki
Brunon Bartkiewicz nie będzie już prezesem ING BSK
Banki
Coraz więcej banków z rezerwami na ponad 100 proc. portfela CHF