Analizy

#WykresDnia: DAX najlepszy!

Niemiecki DAX jest jedynym głównym indeksem w Europie, który zakończył rok na plusie.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

DAX pobił w tym roku wszystkie inne główne europejskie indeksy, nawet jeśli dywidendy są uwzględniane w innych wskaźnikach giełdowych, tak jak ma to miejsce w przypadku DAX. Europejskie akcje wzrosły w poniedziałek, co spowodowało, że niemiecki indeks DAX osiągnął rekordowy poziom na pierwszej sesji giełdowej po tym, jak Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły ostateczne porozumienie w sprawie warunków Brexitu.

Indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,7 proc., a Euro Stoxx 50 o 0,9 proc.. Podczas gdy rynek brytyjski był zamknięty na święta, na niemieckiej giełdzie Tradegate wzrosła liczba brytyjskich akcji. W czwartek Wielka Brytania i UE zawarły umowę handlową, która zakończy separację Wielkiej Brytanii od bloku. Rynki europejskie były już zamknięte, gdy osiągnięto porozumienie i pozostały zamknięte z powodu świąt Bożego Narodzenia. W Stanach Zjednoczonych prezydent Donald Trump podpisał ustawę zawierającą 900 miliardów dolarów na pomoc w przypadku pandemii, zwiększając apetyt inwestorów na ryzyko i podnosząc indeks S&P 500 do rekordowego poziomu.

Umowa Brexitu „zostanie powitana przez rynki finansowe świąteczną radością", powiedział James Athey, dyrektor inwestycyjny w Aberdeen Standard Investments. „Okaże się, czy ta świąteczna radość ustąpi noworocznemu kacowi, kiedy analitycy zaczną wnikać w szczegóły".

DAX zyskał 1,5 proc. w poniedziałek, przekraczając swoje lutowe maksimum w ciągu dnia, podczas gdy szerszy Indeks Stoxx Europe 600 wciąż nie odzyskał wszystkich strat poniesionych na początku tego roku. W swoim najszybszym w historii odbiciu od dużej wyprzedaży do nowego szczytu, niemiecki wskaźnik wzrósł o 67 proc. od sześcioletniego minimum w marcu, przy wsparciu takich firm, jak firma Infineon Technologies AG i producent samochodów Daimer AG.

Po poniedziałkowym szczycie Dax osiągnął we wtorek kolejny rekord, chwilowo przekraczając 13 900 punktów. Poziom zamknięcia 13 761 punktów był tylko o około 30 punktów poniżej poniedziałkowego maksimum w historii (13 790 punktów). Niemieckiemu indeksowi nie zaszkodziła specjalnie realizacja zysków i spadki, jakie miały miejsce w środę. Zamknął się na poziomie 13 718,78 pkt. Wszystkich 30 członków DAX wzrósł od marcowego minimum, a Daimler AG i Infineon Technologies AG na czele stawki, ponieważ ich akcje wzrosły ponad dwukrotnie. Wielu inwestorów i analityków jest optymistycznie nastawionych do perspektyw dla akcji cyklicznych - które mają duże znaczenie w DAX - w 2021 roku. Spodziewają się, że wzrost będzie kontynuowany w przyszłym roku, a średnia prognoza zakłada około 4-proc. wzrost od obecnego poziomu. Pod koniec 2019 roku Dax wyniósł 13249 punktów, co oznacza, że ogólny wzrost w 2020 r. wyniósł prawie 4 proc.

Bonanza giełdowa w czasie pandemii oznacza, że ??superbogaci jeszcze bardziej powiększyli swoje już astronomiczne fortuny. Według obliczeń firmy doradczej PwC i szwajcarskiego banku UBS w Niemczech majątek netto najbogatszych osób wzrósł od marca do lipca o prawie 80 miliardów euro, do 486 miliardów euro. Odpowiada to w przybliżeniu całemu budżetowi federalnemu na nadchodzący rok i prawie 14-krotności budżetu na zdrowie w 2021 r. (35,3 mld euro). Liczba superbogatych również rośnie. Od stycznia do czerwca liczba milionerów dolarowych w Niemczech wzrosła o kolejne 58 tysięcy, a liczba miliarderów - ze 114 do 119.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.