REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Teraz państwo stawia na wielosektorowe grupy

Nowy minister aktywów państwowych skłania się ku przejęciom spółek uzupełniających się i tworzenia narodowych czempionów.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Strategia Skarbu Państwa skierowała się w stronę konsolidacji jeszcze w czasach, gdy u władzy był rząd PO–PSL. Przykładem może być przejęcie Nordei przez PKO BP uzgodnione w 2013 r. czy Aliora przez PZU z wiosny 2015 r. Z kolei Enea we wrześniu 2015 r. ogłosiła wezwanie na sprywatyzowaną w 2009 r. przez giełdę Bogdankę i lubelska kopalnia węgla znowu stała się państwowa. Czasy te przyniosły kres prywatyzacji państwowych spółek, szczególnie przez GPW (ostatnimi takimi debiutami były PKP Cargo i Energa z jesieni 2013 r.).

Po dojściu PiS do władzy mieliśmy najgłośniejszą i największą transakcję, czyli przejęcie jednej trzeciej akcji Pekao w czerwcu 2017 r. przez PZU i PFR. Państwowe instytucje angażowały się później w ratowanie lub kupowanie takich spółek, jak Pesa czy Polskie Koleje Linowe, planowano też przejęcie Solarisa. Z kolei Porty Lotnicze zamierzają kupić Baltonę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA