Analizy

#WykresDnia: MSCI idzie na rekord

O ile nie dojdzie do nieprzewidzianej komplikacji w ciągu następnych kilku godzin, listopad będzie dla globalnych giełd najlepszym miesiącem kiedykolwiek.
Foto: 123rf
Foto: pbs.twimg.com

Akcje światowe mogą przypieczętować rekordowy miesiąc w poniedziałek, ponieważ perspektywa globalnego ożywienia gospodarczego wywołanego szczepionkami w przyszłym roku i jeszcze większej ilości wolnych pieniędzy z banków centralnych przyćmiła obawy o pandemię w najbliższej perspektywie – pisze moneycontrol.com.

Powrót do ryzyka przyniósł również korzyści ropie naftowej i towarom przemysłowym, spowalniając jednocześnie dolara i złoto, które są bezpieczną przystanią.

„Listopad zapowiada się jako wspaniały miesiąc dla inwestorów kapitałowych, a Europa jest liderem na poziomie krajowym/regionalnym" - powiedział analityk NAB Rodrigo Catril.

Wiele europejskich giełd może pochwalić się najlepszym miesiącem w historii - Francja wzrosła o 21 procent, a Włochy o prawie 26 procent. Jak dotąd wskaźnik MSCI światowych akcji wzrósł w listopadzie o 13 proc., podczas gdy S&P 500 o 11 proc. do rekordowych poziomów.

W poniedziałek rano najszerszy indeks MSCI dotyczący akcji w regionie Azji i Pacyfiku poza Japonią wzrósł o 0,1 proc., osiągając w tym miesiącu ponad 11proc. wzrost. Japoński Nikkei umocnił się o 0,7 proc., podnosząc swój miesięczny wzrost do 16,7 proc., co oznacza największy wzrost od 1990 r. Kontrakty terminowe E-Mini na S&P 500 wzrosły o kolejne 0,1 proc. we wczesnych rannych obrotach, a kontrakty terminowe NASDAQ o 0,4 proc. „Rynki są wykupione i zagrożone krótkoterminową przerwą" - powiedział Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital. „Jednak obecnie znajdujemy się w sezonowo mocnej porze roku, a inwestorzy jeszcze w pełni nie dyskontowali potencjału bardzo silnego ożywienia wzrostu i zysków w przyszłym roku w połączeniu ze szczepionkami" - podkreślił. Oliver dodał, że akcje firm z cyklicznych branżach, w tym zasoby, sektory przemysłowe i finansowe, będą prawdopodobnie relatywnie lepsze.

Gwałtowny wzrost cen akcji wywarł pewną presję konkurencyjną na obligacje „bezpiecznej przystani", ale większość z tego została złagodzona przez oczekiwania większego skupu aktywów przez banki centralne. Szwedzki Riksbank zaskoczył w zeszłym tygodniu rozszerzeniem programu skupu obligacji, a Europejski Bank Centralny prawdopodobnie dołączy do niego w grudniu. Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wystąpi przed Kongresem we wtorek, pośród spekulacji na temat dalszych działań politycznych na następnym posiedzeniu w połowie grudnia. W rezultacie 10-letnie rentowności w USA kończą miesiąc prawie dokładnie w miejscu, w którym zaczęły na poziomie 0,84 procent, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę żywiołowość na akcjach. „Pomysł, że potencjalna sekretarz skarbu Janet Yellen i prezes Fed, Powell, mogliby ściślej współpracować, aby kształtować i koordynować bardzo łatwą politykę pieniężną i potężne bodźce fiskalne, które mogłyby spowodować szybkie ożywienie po pandemii, spowodowały, że dolar znalazł się pod presją" - powiedział Robert Rennie , szef strategii rynków finansowych w Westpac. W porównaniu z koszykiem walut, indeks dolara dotarł do 91,771, spadając w tym miesiącu o 2,4 procent i osiągając w piątek najniższy poziom zamknięcia od dwóch lat.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.