Analizy

#WykresDnia: Tesla prawie jak MDAX

Tesla jest teraz warta niewiele mniej niż notowane na giełdzie niemieckie Mittelstand (firmy średniej wielkości) z indeksu MDAX.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Kapitalizacja rynkowa Tesli wzrosła do 417 miliardów euro, podczas gdy całkowita wartość rynkowa 60 spółek z MDax to 468 miliardów euro.

Elon Musk przewidział w zeszłym roku, że autonomiczny samochód zwiększy kapitalizację rynkową producenta aut elektrycznych do 500 miliardów dolarów. Kapitalizacja rynkowa Tesli podskoczyła w poniedziałek do 498 miliardów dolarów, mimo że jej autonomiczne pojazdy - pomijając kwestię zatwierdzeń regulacyjnych lub powszechnego przyjęcia - wciąż są w fazie rozwoju.

Musk ogłosił swoja prognozę w maju 2019 r. Wielu wydała się zuchwała biorąc pod uwagę, że kapitalizacja rynkowa Tesli wynosiła w tamtym czasie poniżej 45 miliardów dolarów. Jednak od tego czasu kapitalizacja rynkowa producenta samochodów wzrosła ponad 11-krotnie, zbliżając się do prognozy Muska.

Prezes Tesli powiedział w lipcu, że spodziewa się, że firma osiągnie „podstawową funkcjonalność" dla swoich autonomicznych samochodów do końca tego roku. Rzeczywiście, producent samochodów zaczął wypuszczać wersję beta swojego autonomicznego oprogramowania dla wybranych klientów w październiku. Musk reklamował aktualizację tego oprogramowania zawierającą szereg „fundamentalnych ulepszeń, zarówno ważnych poprawek błędów, jak i całych nowych obszarów funkcjonalności" w tweecie na początku tego miesiąca.

Kapitalizacja rynkowa Tesli wzrosła dodatkowo podczas wezwania w lutym 2015 r. Wyliczył, że jeśli jego firma nadal będzie rosła o 50 proc. przez 10 lat, osiągnie 10 proc. marżę zysku, a jej akcje będą sprzedawane z 20-krotnym zyskiem, byłaby wart około 700 miliardów dolarów, czyli „w zasadzie tyle samo, co obecnie Apple".

Biorąc pod uwagę, że kapitalizacja rynkowa Tesli wynosi prawie 500 miliardów dolarów mniej niż sześć lat po tym wyliczeniu, z łatwością przewyższa ona prognozę Muska na 2025 r.

W rezultacie po pokonaniu Marka Zuckerberga w światowym rankingu najbogatszych miliarder, dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, przeskoczył teraz Billa Gatesa, aby zająć drugie miejsce w rankingu na świecie. Wartość netto Muska wzrosła o ponad 7,2 miliarda dolarów 23 listopada, napędzana kolejnym wzrostem ceny akcji Tesli, według indeksu Bloomberg Billionaire Index. Obecna wartość netto Elona Muska wynosi 127,9 miliarda dolarów. To jeden z największych skoków w rankingu 500 najbogatszych ludzi na świecie - Musk dodał w tym roku ponad 100,3 miliarda dolarów do swojej wartości netto. W styczniu 2020 roku zajmował 35. miejsce, ale gwałtownie rosnąca cena akcji Tesli sprawiła, że ??w rankingu wyprzedził innych miliarderów na świecie. Skok fortuny Muska nastąpił, gdy akcje producenta samochodów elektrycznych Tesla wzrosły, a kapitalizacja rynkowa producentów samochodów elektrycznych zbliżyła się w poniedziałek do 500 miliardów dolarów.

Gates byłby na szczycie, gdyby nie jego filantropia. To drugi raz w historii indeksu Bloomberg Billionaire Index, w którym Bill Gates znalazł się poniżej drugiego miejsca. Zajmował czołowe miejsce w indeksie miliarderów, zanim w 2017 roku przeskoczył go założyciel Amazona, Jeff Bezos. Obecna wartość netto Billa Gatesa wynosi 127,7 miliardów dolarów i byłby na szczycie, gdyby przez lata nie przekazał tak ogromnych datków na cele charytatywne. Według Bloomberga, od 2006 roku Gates przekazał ponad 27 miliardów dolarów swojej fundacji Bill & Melinda Gates Foundation.

A MDax ma, wraz z głównym indeksem niemieckiej giełdy, przejść rewolucyjne zmiany. Liczba tworzących go spółek spadnie od września przyszłego roku z 60 do 50.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.