Analizy

#WykresDnia: Dlaczego podrożała Tesla

To nie tylko transakcja z Hertzem; to także 2360-proc. skok w opcjach kupna i animatorzy rynku, którzy byli zmuszeni kupować akcje, aby zabezpieczyć swoje pozycje, gdy akcje rosły.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Powodów, dla których Tesla Inc. rosła w poniedziałek, było wiele. Wszystko, od przebojowego zamówienia Hertz Global Holdings Inc. po kupowanie za pomocą funduszy pasywnych i nacisk krótkich sprzedawców. Ale na korzyść działały też inne siły: handlujący opcjami, którzy stosowali bycze zakłady, i animatorzy rynku, którzy byli zmuszeni kupować akcje, aby zabezpieczyć swoje pozycje, gdy akcje rosły. Innymi słowy – ogon machający psem – pisze na Bloombergu Lu Wang. To narracja, która pojawia się wielokrotnie w wyjaśnianiu tajemniczych ruchów, takich jak rajd wielkich technologii latem 2020 roku i tegoroczne omdlenia rynku w połowie miesiąca. Ponad 2,4 miliona zwyżkowych kontraktów na Teslę zmieniło właściciela w poniedziałek, najwięcej od 14 miesięcy, gdy traderzy rzucili się na spekulacyjne zakłady, aby szybko zyskać. Najbardziej aktywny kontrakt, połączenie o wartości 1000 USD wygasające w piątek, poszybowało do 39,34 USD z 1,60 USD – co oznacza zysk w wysokości około 2 360 proc. w jednej sesji.

Według szacunków Nomura Securities inwestorzy wydali 5,11 miliarda dolarów na opcje kupna, w porównaniu z łączną kwotą 279 milionów na opcje sprzedaży. Firma nazywa stosunek 18 do 1 „niespotykanym". A cały wzrost liczby połączeń oznacza, że ??dealerzy opcji musieli wykupić akcje, aby uniknąć niepożądanego ryzyka. – To niesamowita aktywność – napisał w notatce dla klienta Chris Weston, szef badań w Pepperstone Financial Pty. – Widzieliśmy wyraźny brak szacunku dla kosztów opcji – dodał. – Akcje następnie wchodzą w pieniądze, a dealerzy (którzy sprzedali call) muszą zabezpieczyć swoją deltę – co oznacza kupowanie instrumentu bazowego – ponownie utrwala to kurs na wyższym poziomie – tłumaczył.

Akcje Tesli wzrosły w poniedziałek o 13 proc., podnosząc po raz pierwszy wartość rynkową powyżej 1 biliona dolarów i napędzając firmę, która wyprzedziła Facebook Inc., by stać się piątą co do wielkości spółką giełdową w USA. Uczyniło to również dyrektora naczelnego Elona Muska najbogatszą osobą na świecie.

Tesla wzrosła po raz jedenasty w ciągu 12 dni, wzrastając o 4,8 proc. od 10:20 we wtorek w Nowym Jorku. Ponownie, transakcje kupna dominowały w handlu opcjami, a kontrakty wzrostowe stanowiły dziewięć z dziesięciu najbardziej aktywnych.Na zamknięciu jesnak kurs spadał o 0,63 proc.

Wzajemne relacje między rynkami akcji i opcji mogą być złożone. Aby zilustrować dynamikę, Brent Kochuba, założyciel serwisu analitycznego SpotGamma, wykreślił kurs akcji Tesli w stosunku do delty, czyli teoretycznej wartości akcji wymaganej od animatorów rynku do zabezpieczenia kierunkowej ekspozycji wynikającej z wszystkich działań opcyjnych. W najprostszej formie, gdy ktoś kupuje call, dealer musi kupić akcje Tesli, aby zabezpieczyć ekspozycję delta generowaną przez te transakcje opcji. Jeśli akcje nadal rosną, zmusza to dealerów do kupowania większej liczby akcji, co jest procesem znanym jako hedging gamma.

Zgodnie z analizą Kochuby, poniedziałek rozpoczął się od traderów sprzedających opcje, co doprowadziło do lekkiego ujemnego odczytu delty. Gdy akcje zaczęły rosnąć około 10 rano w Nowym Jorku, ci sprzedawcy zostali zmuszeni do pokrycia swoich pozycji. Zbiegło się to z podwyżką akcji Tesli do 980 dolarów. Około południa inwestorzy zaczęli kupować opcje, wywołując gwałtowny wzrost hedgingu delta, który towarzyszył wzrostowi Tesli do 1000 USD. Dwie godziny później na rynek trafiła kolejna fala kupowania opcji. Akcje osiągnęły szczyt w pobliżu 1045 USD, tuż przed tym, jak szacowany hedging delta zaczął się zmniejszać.

Warto zauważyć, że połowa sprzedanych opcji zapadała w piątek. Wezwanie Tesli za 1050 dolarów wygasające dokładnie tego dnia – drugi najbardziej aktywny kontrakt w poniedziałek – wzrosło do 18,19 dolarów z 71 centów, co stanowi 25-krotny wzrost.

– To był niesamowity impuls ze strony krótkoterminowych traderów, którzy wciskali się do połączeń – powiedział Kochuba. To „prawdopodobnie zmusiło animatorów rynku do agresywnego zabezpieczania się na długich pozycjach".

Fakt, że cały handel był skoncentrowany na opcjach krótkoterminowych, może być postrzegany jako taktyka przez niektórych traderów, którzy próbują wykorzystać zjawisko znane jako „wycisk gamma" – obstawianie, że wraz ze zbliżaniem się wartości akcji Tesli do ceny wykonania opcji, dealerzy będą musieli kupować coraz więcej akcji bazowych. – To jest definicja „zbrojonej gammy"– powiedział strateg Nomura Charlie McElligott.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.