Analizy

#WykresDnia: Turecka lira na dnie

Lira osiągnęła nowy rekord wszech czasów w stosunku do dolara po tym, jak prezydent Erdogan nakazał wydalenie ambasadorów 10 krajów zachodnich.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Lira turecka osłabiła się w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu 9,85 wobec dolara po tym, jak prezydent Tayyip Erdogan powiedział w weekend, że nakazał wydalenie ambasadorów Stanów Zjednoczonych i dziewięciu innych krajów zachodnich. Waluta osiągnęła już rekordowo niskie poziomy w zeszłym tygodniu po tym, jak turecki bank centralny (CBRT) obniżył swoją stopę procentową o 200 punktów bazowych, pomimo rosnącej inflacji. To szokujące posunięcie zostało uznane za nierozważne przez ekonomistów i opozycyjnych prawodawców. Bank powiedział, że w tym roku będzie niewiele miejsca na dalsze obniżki stóp, biorąc pod uwagę, jak to nazwał, przejściową presję cenową na żywność, energię i inny import, co spowodowało gwałtowny wzrost kosztów życia Turków wraz z deprecjacją waluty. Obniżka była dwa razy większa niż najbardziej gołębie szacunki w ankiecie agencji Reuters, która prognozowała, że stopa repo polis (TRINT=ECI) spadnie tylko o 50 lub 100 punktów bazowych.

Bank centralny, pod presją Erdogana, który w tym roku zastąpił znaczną część kierownictwa banku, zaskoczył również rynki w zeszłym miesiącu 100-punktową obniżką, która sprawiła, że lira spadła na nowe głębokości

W piątek lira, która w tym roku spadła o 24 proc., zamknęła się na poziomie 9,5950.

– Martwię się tureckie rynki finansowe w poniedziałek. Lira nieuchronnie znajdzie się pod ogromną presją sprzedaży – powiedział weteran obserwacji rynków wschodzących Tim Ash z BlueBay. – Wszyscy wiemy, że (gubernator banku centralnego Sahap) Kavcioglu nie ma mandatu do podnoszenia stóp, więc jedyną obroną będzie wydawanie rezerw walutowych, których CBRT nie posiada – dodał. Erdogan powiedział w sobotę, że polecił swojemu ministerstwu spraw zagranicznych wydalić ambasadorów za żądanie uwolnienia biznesmena i filantropa Osmana Kavali, który od czterech lat jest przetrzymywany w więzieniu bez wyroku skazującego.

Do niedzielnego wieczoru nic nie wskazywało na to, że MSZ wykonało polecenie prezydenta. Siedmiu ambasadorów reprezentuje sojuszników Turcji z NATO, a wydalenia, jeśli zostaną przeprowadzone, otworzą najgłębszy rozłam z Zachodem w ciągu 19 lat sprawowania władzy przez Erdogana. Jego przeciwnicy polityczni powiedzieli, że jego wezwanie do wydalenia ambasadorów było próbą odwrócenia uwagi od trudności gospodarczych Turcji, podczas gdy dyplomaci mieli nadzieję, że wydaleniom można jeszcze zapobiec.

Kemal Kilicdaroglu, przywódca głównej opozycyjnej CHP, powiedział, że Erdogan „szybko ciągnie kraj w przepaść”. – Powodem tych posunięć nie jest ochrona interesów narodowych, ale stworzenie sztucznych przyczyn ruiny gospodarki – napisał na Twitterze.

We wspólnym oświadczeniu z 18 października ambasadorowie Kanady, Danii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych wezwali do sprawiedliwego i szybkiego rozwiązania sprawy Kavali i do jego "pilnego zwolnienia". Zostali wezwane przez MSZ, które nazwało oświadczenie nieodpowiedzialnym.

Kawala, działacz wielu grup społeczeństwa obywatelskiego, był w więzieniu od czterech lat, oskarżony o finansowanie ogólnokrajowych protestów w 2013 r. i udział w nieudanym zamachu stanu w 2016 r. Pozostał w areszcie, podczas gdy jego ostatni proces trwa nadal i zaprzecza oskarżeniom .

Oczekuje się, że tureckie banki państwowe obniżą w poniedziałek koszty zaciągania kredytów o około 200 punktów bazowych, według trzech osób znających plan, po obniżce stóp procentowych przez bank centralny w zeszłym tygodniu. Trzej wielcy publiczni pożyczkodawcy Ziraat Bank, Halkbank i Vakif Bank mieliby obniżyć oprocentowanie kredytów korporacyjnych, indywidualnych, hipotecznych i innych, powiedziały Reuterowi trzy źródła bankowe, pod warunkiem zachowania anonimowości. Jeden z pożyczkodawców wysłał w piątek do niektórych pracowników  e-maila, do którego dotarła agencja Reuters, informując ich o planie obniżenia kosztów o około 200 punktów bazowych. Inne ważne źródło informacji bankowych powiedziało, że banki państwowe w poniedziałek obniżą stopy „znacząco, aby zrównać się” z obniżką stopy repo o 200 punktów bazowych przez bank centralny.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.