REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: DAX straszy słabością. Co mówi analiza techniczna?

Ostatnia słabość najważniejszego niemieckiego indeksu to fatalna wiadomość dla europejskich inwestorów. Dlatego Paweł Danielewicz, analityk techniczny Santander BM, postanowił dokładnie przeanalizować obecną sytuację tego indeksu.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

– Indeks DAX znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym i obiektywnie trzeba przyznać, że w ostatnim okresie pojawiło się kilka dość symptomatycznych sygnałów słabości. Przede wszystkim nawiązuję tutaj do przełamania eksponowanej przeze mnie wielokrotnie zapory popytowej: 11637-11725 pkt, utworzonej na bazie szerokiej palety zniesień wewnętrznych i projekcji cenowych Fibonacciego (elementem bazowym było to zniesienie 38,2 proc. silnej hossy zapoczątkowanej w lutym 2016 r.). Spektakularne wybicie wsparcia stało się ważnym źródłem inspiracji dla sprzedających. Znalazło to odzwierciedlenie w postaci kolejnej, dynamicznej podfali spadkowej, która jak wynika z wykresu, zbliżyła się do następnego zgrupowania zniesień: 11078-11148 pkt. Właśnie w tym rejonie szukałbym jakiegoś ratunku dla byków – mówi Paweł Danielewicz, analityk techniczny Santander BM.

– Generalnie węzeł cechuje się ponadprzeciętną wiarygodnością, gdyż został skonstruowany m.in. w oparciu o projekcję średnioterminowego układu ABCD. Tak więc popyt powinien tutaj zareagować, choć tej okoliczności nie traktowałbym jako automatycznego sygnału odwrócenia tendencji spadkowej. W tym przypadku musiałby zostać spełniony dodatkowy warunek, czyli ruch powrotny ponad zakres cenowy 11637-11725 pkt – dodaje.

I kontynuuje: – Warto podkreślić, że strefa zaczęła teraz pełnić rolę bariery podażowej (zasada zmiany biegunów) i dopiero jej trwałe wybicie świadczyłoby o poważnych zamiarach strony popytowej (we wskazanym rejonie aktywność podaż może być jednak bardzo wysoka). Z kolei negacja węzła 11078-11148 pkt wpisywałaby się w aktualny ciąg wydarzeń kreowanych przez sprzedających. Stanowiłoby to zapowiedź dalszej przeceny, z możliwością przetestowania pułapu cenowego 10570 pkt (zniesienie 61,8-proc. fali wzrostowej zapoczątkowanej w lutym 2016 r.).

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA