Analizy

Giełda: Spółki surowcowe z GPW pod lupą. Mocne zwyżki za nami, co dalej?

Spółki surowcowe notowane na GPW są w tym roku beneficjentami hossy. Sytuacja na rynku wspiera ich wyniki. Jak analitycy oceniają perspektywy tych firm?
Foto: Adobestock

Spółką, która znalazła się w tym roku na celowniku inwestorów z uwagi na rosnące ceny węgla, jest JSW. Notowania spółki od początku roku wzrosły o 103 proc., mimo ostatniej korekty związanej z zapowiedziami interwencji chińskiego rządu na rynku węgla. Analitycy DM BOŚ w raporcie z 10 października podnieśli cenę docelową dla akcji JSW w horyzoncie 12 miesięcy do 70 zł. W piątek akcje spółki wyceniane były na ok. 52,7 zł. – Zważywszy na wysokie ceny węgla we wrześniu, podwyższamy nasze prognozy wyników finansowych i naszą wycenę JSW oraz podtrzymujemy pozytywne nastawienie do spółki – argumentowali analitycy DM BOŚ.

Foto: GG Parkiet

Również akcjonariusze Bogdanki mają powody do zadowolenia, bowiem notowania spółki wzrosły od stycznia o 108 proc. Według wstępnych danych skonsolidowany zysk netto w okresie I–III kw. 2021 r. wyniósł 164,8 mln zł, wobec ok. 34,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Ostatnie miesiące nie są jednak łaskawe dla KGHM. Notowania miedziowego giganta w maju wzrosły do historycznego rekordu, ponad 228 zł, jednak od tego czasu spadły o ok. 30 proc. Analitycy BM mBanku w raporcie z 1 października obniżyli rekomendację dla KGHM do „trzymaj" z „kupuj". Cenę docelową obniżyli do 158,27 zł. W piątek kurs wynosił około 161,5 zł. Zdaniem analityków spadek aktywności gospodarczej w Chinach negatywnie przekłada się na import netto miedzi. Z kolei analitycy DM BOŚ w raporcie z 6 października obniżyli wycenę akcji KGHM w horyzoncie 12-miesięcznym do 236 zł, ale podtrzymali rekomendację „kupuj".

Rosnące notowania surowców rolnych przyczyniły się również do zwyżek ukraińskich spółek z GPW. Akcje Astarty wypracowały w tym roku blisko trzycyfrową stopę zwrotu. Spółka odnotowała skok zysku brutto w I półroczu, do czego przyczyniły się rosnące ceny surowców, m.in. kukurydzy oraz cukru. Z kolei notowania Kernela wzrosły o 27 proc. i w październiku znalazły się najwyżej od 2017 r. Kernel w roku obrotowym 2020/2021 zakończonym 30 czerwca odnotował 513 mln USD zysku netto, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec, 118 mln USD zysku rok wcześniej. Wśród indeksów branżowych dobrze w tym roku wypada także WIG-paliwa, który zyskał 45 proc. dos

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.