REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Niskie bezrobocie a nadchodząca recesja

Niska stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych to oczywiście dobra wiadomość. Niestety czasem to także sygnał ostrzegawczy przed zbliżającą się recesją. Jak historycznie wyglądała ta zależność?
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

W #WykresieDnia coraz częściej pojawiają się niepokojące grafiki ostrzegające przed ewentualną recesją, która być może „czai się tuż za rogiem". W minionym tygodniu był to wykres, który przedstawił Mikael Sarwe, dyrektor ds. strategii w Nordea Markets. Na wizualizacji mogliśmy zobaczyć, że wyniki CEO Confidence Index są na coraz gorszym poziomie i znajdują się na granicy, której przebicie w przeszłości sygnalizowało wejście w gospodarczą recesję (według klasyfikacji National Bureau of Economic Research – NBER).

Tym razem mocno na wyobraźnię może działać wykres, który Wojciech Białek zaprezentował na swoim niedawno otwartym koncie na Twitterze. Ten doświadczony analityk na grafice przedstawił, jak prezentowała się stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych od połowy lat 60. Obecnie stopa bezrobocia w USA jest najniższa od pół wieku. Niestety jednak bardzo niskie poziomy stopy bezrobocia często poprzedzały zbliżającą się recesję w amerykańskiej gospodarce (na wykresie okresy recesji zaznaczone są jako szare słupki).

Oczywiście sam fakt wyjątkowo niskiej stopy bezrobocia nie zawsze oznacza widmo nadchodzącej recesji. Jednak ostatnia duża liczba niepokojących sygnałów (i równie niepokojących wykresów) nakazuje inwestorom zachować wzmożoną czujność.

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA