Analizy

#WykresDnia: Turcja walczy o stabilizację

Wysokie stopy procentowe w Turcji przyciągają niestabilne napływy gorących pieniędzy, które nie zapewniają stabilności walutowej. Dlatego CBRT obniżył je.
Foto: Bloomberg

Podczas wrześniowego posiedzenia Bank Centralny Turcji obniżył tygodniową stopę repo o 100 pb do 18%, wbrew oczekiwaniom, że stopa pozostanie bez zmian, twierdząc, że zacieśnienie polityki pieniężnej spowodowało większe niż oczekiwano efekt kurczenia kredytów komercyjnych. Ponadto bank centralny powiedział, że jest zobowiązany do wzmocnienia ram polityki makroostrożnościowej w celu ograniczenia wzrostu kredytów dla osób prywatnych. Decydenci polityczni zauważyli, że wzrost inflacji był nadal przejściowy i wynikał ze wzrostu cen żywności i importu, ze względu na ograniczenia podaży i wzrost popytu po ponownym otwarciu gospodarki. Komitet dodał, że krajowa aktywność gospodarcza pozostała silna w III kwartale, wspierana przez popyt zewnętrzny, podczas gdy przyspieszenie akcji szczepień umożliwiło szybsze ożywienie w usługach, turystyce i sektorach pokrewnych.

Turecka lira osiągnęła rekordowo niski poziom w stosunku do dolara w piątek, dzień po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych przez bank centralny, co wzmocniło rosnące zaniepokojenie wpływem prezydenta Tayyipa Erdogana na politykę pieniężną.

Waluta , skłonna do gwałtownych deprecjacji i od kilku lat opóźniona na rynkach wschodzących, zamknęła się na najniższym poziomie sesyjnym 8,8995 za dolara, w porównaniu z poprzednim rekordowo niskim zamknięciem na poziomie 8,775 pod koniec czerwca i najniższym w ciągu dnia wynoszącym 8,88 z początku czerwca.

Gwałtowny ruch banku centralnego w czwartek w celu złagodzenia polityki pieniężnej, do czego dążył Erdogan, pomimo wzrostu inflacji, wywołał w tym tygodniu prawie 3-proc. spadek kursu waluty. Spadek w tym miesiącu wyniósł dotychczas 6,5 proc. Inwestorzy zagraniczni uciekający przed walutą napędzali spadek, ale lokalne polowanie na okazje złagodziło ten efekt, twierdzą handlowcy.

Po kryzysie walutowym w 2018 roku i serii mniejszych wyprzedaży, lira straciła dwie trzecie swojej wartości w ciągu pięciu lat, niszcząc dochody Turków, którzy przez większą część tego okresu również zmagali się z dwucyfrową inflacją.

W czwartek lira zanurkowała w niestabilnych obrotach, kiedy bank centralny obniżył główną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 18 proc., pomimo inflacji 19,25 proc. w zeszłym miesiącu, znacznie powyżej celu 5 proc.

Bank powołał się na pomiary inflacji bazowej, która spadła poniżej 17 proc., ale nie podał żadnych wskazówek dotyczących polityki. Barclays, JPMorgan i Goldman Sachs powiedziały, że spodziewają się dalszych obniżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. - Ten ostry spadek liry jest wyraźnym sygnałem ze strony uczestników rynku, że bank centralny może popełnić błąd w polityce w czasie, gdy inflacja zasadnicza jest tak wysoka - powiedział Piotr Matys, starszy analityk walutowy w InTouch Capital Markets.

Po wieloletnim exodusie zagranicznych funduszy z tureckich aktywów, los liry jest w dużej mierze w rękach lokalnych przedsiębiorców, inwestorów i oszczędzających. Zasoby walutowe i złoto Turków stale rosły w ostatnich latach, osiągając w tym miesiącu rekord przekraczający 238 miliardów dolarów, ponieważ miejscowi zabezpieczyli swoje oszczędności.

- Decyzja banku centralnego wywarła poważną presję na sprzedaż lir. Ale widząc w tym szansę, sprzedaż forex przez lokalnych mieszkańców na poziomie co najmniej 1 miliarda dolarów była głównym czynnikiem ograniczającym straty – powiedział handlowiec, który poprosił o anonimowość.

Miejscowi kupowali również lirę w marcu, kiedy spadła po tym, jak Erdogan zwolnił jastrzębiego szefa banku centralnego i ustanowił Sahapa Kavcioglu jako gubernatora. Ten zaczął dawać gołębie sygnały na początku tego miesiąca, ale niewielu ekonomistów ankietowanych przez Reutersa spodziewało się czwartkowego ruchu ze względu na wysoką inflację. Analitycy twierdzą, że jeśli bank zbyt mocno obniży stopy procentowe, albo będzie musiał wrócić do zaostrzania polityki, albo skłonić banki państwowe do interwencji w celu ochrony liry.

Inwestorzy zagraniczni posiadają nieco ponad 5 proc. tureckich obligacji rządowych, w porównaniu z ponad 20 proc. pięć lat temu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.