Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nawet WIG zdołał wspiąć się na historyczny poziom. Wakacje służą również inwestorom na Starym Kontynencie. Mimo że w ostatnim tygodniu indeksy z głównych parkietów dotknęła lekka korekta, to i tak znajdują się blisko szczytów. Od początku roku DAX zyskał ponad 15 proc. W połowie sierpnia główny indeks niemieckiej giełdy po raz pierwszy przekroczył 16 tys. pkt. Obecnie znajduje się niedaleko tego poziomu. Pomaga w tym m.in. rosnąca wycena spółek z sektora motoryzacyjnego. Producenci aut są na fali, ponieważ sytuacja w gospodarce się poprawia, a inwestorów zachęcają również ambitne plany w zakresie elektryfikacji. Volkswagen od początku roku zdrożał już o ponad 66 proc. Problemem dla spółek nad Renem są jednak zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. W sierpniu indeks klimatu biznesowego spadł do 99,4, w porównaniu z 100,7 w lipcu – podał instytut Ifo. – 70 proc. producentów skarży się na wąskie gardła w porównaniu z 64 proc. w lipcu – powiedział Klaus Wohlrabe, ekonomista z instytutu Ifo. – Oczekiwania eksportowe spadły, ale pozostają na dobrym poziomie – dodał. Również główny indeks francuskiej giełdy, CAC40, w sierpniu wzbił się na historyczny szczyt. Benchmark osiągnął 6913 pkt. Obecnie znajduje się na poziomie 6676 pkt, a stopa zwrotu od początku roku wynosi 19 proc. Okrągły poziom 26 tys. zdołał w tym miesiącu sforsować także włoski FTSE MIB. Zdaniem analityków europejskie akcje mają przed sobą dobre perspektywy m.in. za sprawą funduszu naprawczego UE, który będzie stymulował gospodarkę. Największe efekty tych działań będą widocznie w kolejnych okresach. – Sądzimy, że pozytywna dynamika gospodarcza regionu może się utrzymać do 2022 r., ponieważ sektor prywatny jest chętny do wydatków, banki wychodzą z kryzysu w dobrej kondycji, a polityka fiskalna jest zdecydowanie prowzrostowa – powiedział Reinhard Cluse, główny europejski ekonomista UBS. Od europejskich indeksów nie odstają także rodzime benchmarki. Mimo że w przypadku WIG20 do rekordu brakuje jeszcze sporo, to indeks zdołał w środę wzbić się ponad 2300 pkt. czyli najwyższy poziom od połowy 2019 r. Lepiej radzi sobie jednak WIG, który po raz kolejny zdołał poprawić rekord. Indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy wielkimi krokami zbliża się do pułapu 70 tys. pkt. dos
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wraz z zaawansowaniem hossy na krajowym rynku akcji przybywa spółek, których kapitalizacja giełdowa przekracza poziom miliarda złotych. Te najbardziej wartościowe są już warte powyżej 100 mld zł.
I półrocze to czas mocnego wzrostu kursów akcji deweloperów, choć wyraźna poprawa koniunktury na rynku mieszkaniowym spodziewana jest jesienią. Zdaniem analityków, potencjał wzrostu wycen wybranych firm jeszcze się nie wyczerpał.
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.