REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Technologiczna zimna wojna

Coraz więcej państw zakazuje współpracy z Huawei, m.in. przy pracach nad rozwojem sieci 5G. Wiele wskazuje, że to nie koniec „nowej zimnej wojny” z aferami szpiegowskimi w tle.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Politolog i publicysta Ian Bremmer zaprezentował w mediach społecznościowych wykres przedstawiający kraje, którym najbardziej zaszedł za skórę technologiczny gigant z Chin, czyli Huawei. Na zamieszczonej grafice widzimy państwa, które wprowadziły zakazy dotyczące handlu i współpracy z Huawei (kolor czerwony), a także zostały zaznaczone kraje (na fioletowo) rozważające wprowadzenie restrykcji wobec tego koncernu.

Punktem wyjścia dla przygotowanej grafiki były kwestie bezpieczeństwa narodowego i restrykcje wprowadzone przez Stany Zjednoczone na Huawei w 2019 r. To m.in. podpisane kilka miesięcy temu przez prezydenta USA zarządzenie umożliwiające wprowadzenie zakazu korzystania przez amerykańskie firmy ze sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez spółki stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dodatkowo amerykańskie przedsiębiorstwa mają obowiązek starania się o rządową licencję, aby sprzedawać Huawei swoje podzespoły i sprzęt.

W Polsce – na początku 2019 r. – Huawei również znalazło się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Miało to związek z zatrzymaniami w sprawie szpiegostwa na rzecz chińskich służb.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA