REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Polscy inwestorzy tchnęli hossę w małe spółki

W ogromnym stopniu duża siła sWIG80 to zasługa polskich inwestorów: indywidualnych i inwestujacych przez TFI.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Foto: GG Parkiet

Indeks małych spółek zyskał od początku roku 23 proc. w porównaniu z blisko 7 proc. spadku mWIG40 i 15 proc. przeceny WIG20. To głównie zasługa szybkiego i dużego odbicia od dołka zanotowanego w połowie marca i spowodowanego obawami pandemicznymi. Od tego czasu sWIG80 zyskał aż 60 proc., zostawiając daleko w tyle indeksy zrzeszające firmy średniej wielkości i największe (odrobiły tylko około połowy strat spowodowanych pandemią).

Czytaj także: Banki liczą na przekucie depozytów w sprzedaż swoich funduszy

W ostatniej dekadzie były trzy duże fale wzrostowe sWIG80: w latach 2009–2011 (przyniosła wzrost o 100 proc.), 2011–2013 (83 proc.) i 2016–2017 (36 proc.).

Czytaj także: Lokaty odpływają do funduszy inwestycyjnych 

Obecna hossa maluchów jest krótsza od poprzednich, trwa ponad cztery miesiące, dodatkowo nie zahamowały jej do tej pory – w przeciwieństwie do poprzednich fal wzrostowych – istotne korekty. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA