REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Spółki z USA na celowniku dywidendowych graczy

W kolejnym odcinku cyklu o zagranicznych spółkach dzielących się z akcjonariuszami zyskiem bierzemy pod lupę największą giełdę świata. Wall Street kusi inwestorów, którzy szukają regularnie wypłacanych dywidend.

Obecnie w indeksie S&P 500 dywidendę wypłaca 380 spółek, czyli 75 proc. wszystkich.

Foto: Shutterstock

Inwestorzy szukający spółek dywidendowych za granicą chętnie wybierają firmy amerykańskie, które zazwyczaj dzielą się z akcjonariuszami zyskiem co kwartał. Ponadto ugruntowana pozycja gigantów z Wall Street pozwala im wypłacać dywidendę regularnie przez kilkadziesiąt lat z rzędu, dlatego spółki te często są na celowniku inwestorów długoterminowych.

Dywidendowa arystokracja

Z powodu pandemii wiele amerykańskich spółek wstrzymało się lub ograniczyło wypłatę dywidendy. Proces rewizji polityki dywidendowej na Wall Street rozpoczął się już w ciągu pierwszych trzech miesięcy br., jednak kulminacja nastąpiła w II kwartale. – W II kwartale 2020 r. doszło do masowego zawieszenia dywidend – powiedział Howard Silverblatt, starszy analityk ds. indeksów w S&P Dow Jones Indices. Według niego w ciągu minionych trzech miesięcy aż 50 spółek z indeksu S&P 500 obniżyło lub wstrzymało wypłaty dywidend o łącznej wartości 29 mld USD. Oznacza to, że średnia wartość dywidendy na akcję w gronie S&P 500 spadła o 6,4 proc., do 14,35 USD, w porównaniu z I kwartałem roku. Był to najgorszy kwartał pod względem cięć dywidend od I kwartału 2009 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA