Analizy

8 spółek z długoterminowym maksimum

Początek tygodnia na GPW upływa w atmosferze podwyższonej zmienności. Niektóre podmioty wykorzystują te warunki, by podnieść notowania na nowe szczyty. Dwa z tytułowej ósemki wyznaczyły rekordy wszech czasów.
Fotorzepa

W gronie tytułowej ósemki, która wyznaczyła w poniedziałek lub dziś rano, co najmniej roczne maksimum notowań, jest tylko jeden przedstawiciel segmentu blue chips. Mowa o właścicielu sieci sklepów – Dino Polska. W poniedziałek za jedną akcję tej firmy płacono w porywach 208 zł. Po raz pierwszy w giełdowej historii cena przekroczyła 200 zł. Licząc od początku roku do poniedziałkowego zamknięcia papiery podrożały już o 37,3 proc. Cena porusza się w książkowym trendzie wzrostowym, potwierdzonym zwyżkującymi średnimi z 50, 100 i 200 sesji. Wysokie poziomy MACD i RSI(14) sygnalizują możliwość korekty. Najbliższe wsparcie to poprzedni szczyt – 189,2 zł.

Drugim podmiotem, który wyznaczył historyczne maksimum jest broker – XTB. Kurs jego akcji rósł wczoraj aż do 12,9 zł. Od początku roku akcje podrożały już o 213 proc., co jest najwyższym YTD wśród analizowanych spółek. Od marca notowania utrzymują się w dynamicznym trendzie wzrostowym (po drodze wypłacono dywidendę), potwierdzonym rosnącymi średnimi z 50, 100 i 200 sesji. Podobnie jak w przypadku Dino – oscylatory MACD i RSI sygnalizują już wykupienie, co zwiększa ryzyko korekty. Najbliższe wsparcie to 10,76 zł (poprzedni szczyt).

W ósemce rekordzistów są dwaj mniejsi pod względem kapitalizacji przedstawiciele branży gier komputerowych. Pierwszy to T-Bull. Dziś rano jego notowania dotarły do 30 zł. To najwyższy poziom od czerwca 2019 r. Spółka jest w fazie zmiany długoterminowego trendu na wzrostowy. Przebijając opór na 21,1 zł, kurs przerwał sekwencję coraz niższych szczytów (hak Rossa), a średnie z 50, 100 i 200 sesji zwróciły się już na północ potwierdzając siłę popytu. Ponadto wczoraj 50-ka i 200-ka utworzyły złoty krzyż. YTD dla T-Bull to 107 proc. Najbliższy cel to okolica 38 zł. Wsparciem jest 21,1 zł.

Drugi przedstawiciel sektora gamingu to Vivid Games. Dziś rano kurs jego akcji dotarł do 2,92 zł. To najwyższy poziom od października 2018 r. Co istotne – trzy dni temu kurs opuścił górą długoterminową konsolidację, w której większość wahań zamykała się w strefie 1,7-1,25 zł. Dynamiczne wyjście górą na białych, dużych świecach, potwierdzone obrotem może być zapowiedzią długoterminowego przesilenia. YTD dla Vivid to 82 proc. Najbliższy opór to 3 zł, a wsparcie to 2,5 zł.

Piąty rekordzista to dystrybutor opon – Oponeo.pl. Kurs jego akcji dotarł wczoraj do 29,3 zł, a więc znalazł się najwyżej od maja ubiegłego roku. Wcześniej przy 17,5 zł cena utworzyła formację odwrócenia (podwójne dno), a w ostatnich dniach średnie z 50 i 200 sesji utworzyły złoty krzyż. Potencjalny cel wzrostu to 34 zł. Okolica 26 zł jest wsparciem. YTD dla Oponeo.pl to 24 proc.

Szósta spółka z co najmniej rocznym maksimum to przedstawiciel branży IT – Sygnity. Dziś rano cena dotarła do 6,38 zł. To najwyższa wycena od kwietnia 2017 r. Od początku roku papiery zyskały już ponad 140 proc. (YTD). Notowania próbują właśnie wydostać się z długoterminowej konsolidacji i mimo lokalnego wykupienia (RSI, MACD), wybicie wygląda obiecująco. Poziom 8,2 zł jest potencjalnym celem, a wsparciem górna granica wspomnianej konsolidacji przy 4,2 zł.

Przedostatnia z analizowanych spółek to dostawca sprzętu elektro-energetycznego – ZPUE. Od 1,5 roku kurs porusza się w trendzie wzrostowym, choć ma on dość burzliwy przebieg. Wczoraj cena dotarła jednak do 230 zł, co oznacza najwyższy wycenę od października 2017 r. Co istotne – średnia z 50 sesji odbiła się w górę od 200-sesyjnej i wróciła nad 100-sesyjną. Układ średnich sprzyja więc stronie popytowej. YTD dla ZPUE to 48 proc. Najbliższy cel to okolica 260 zł. Wsparciem jest poprzedni lokalny szczyt 185 zł.

Ósma spółka to reprezentant WIG-nieruchomości – I2 Development. Nie należy ona do najbardziej płynnych spółek, ale wczoraj kurs akcji dotarł do 13,8 zł, a więc znalazł się najwyżej od października 2018 r. Cena próbuje zmienić długoterminowy trend na wzrostowy, co widać też po zagęszczeniu średnich z 50, 100 i 200 sesji. Najbliższy opór to okolica 15 zł, a wsparciem jest 11,7 zł. YTD dla I2 to 40 proc.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.